Kamu Bankalarından Sonra Özel Bankalar Faiz İndirecek Mi? Uzmanlardan Önemli Açıklamalar

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından yapılan ortak açıklamada, kurumsal kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre indirim yapıldığı açıklandı. Şimdi gözler özel bankalarda…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

22 Ekim tarihi itibarıyla kurumsal kredi faiz oranlarında indirim yaptıklarını açıklayan kamu bankaları, elini taşın altına koydu. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından yapılan ortak açıklamada, ürün ve vade yapısına göre kredi faiz oranlarında 200 baz puana kadar indirim yapıldığı belirtildi. Bu faiz indiriminden sonra yıllık yüzde 18.50 ila 19.25 arasında değişen rotatif kredilerin faizi yüzde 16.5’e kadar gerileyecek.

Konut Kredisi Faiz Oranlarında İndirim

Kamu mevduat bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, konut kredisi faiz oranlarında da indirime gitti. 26 Ekim tarihinden itibaren geçerli olmak üzere konut kredisi faiz oranları düşürüldü. Buna göre 1 milyon TL altındaki konut kredilerinde yüzde 1.38 aylık faiz oranı yüzde 1.29’a düşürüldü. Böylelikle 300 bin TL’lik bir konut kredisinde toplamda 614 bin 670 TL ödeme yapılırken artık 591 bin TL ödemek yeterli olacak.

Düşük Faiz İçin Destek Mesajları

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, faiz indiriminin ilk etapta ikinci el konutlarda yeni bir alım dalgası yaratacağını söyledi. Kamu bankalarının faiz indiriminin birinci el konutlardaki beklentilere yansıması için özel kampanyaların gerekli olduğunu vurguladı: “Faizin yüzde 0.1'in altına inmesiyle birlikte birçok inşaat firması da bu girişime olumlu destek verecektir. Firmaların da bir miktar sübvanse etmesi, oranı yüzde 0.80'le kadar çekebilir.”

Öte yandan KONUTDER Başkanı Altan Elmas, kamu bankalarının faiz indirimini olumlu karşıladı. Firmaların da buna destek verip biraz daha cazip fiyatlamalar yapması gerektiğini hatırlatan Elmas, “Birinci el üreticiler de satmak istiyor, bu avantajı tabi ki nakite dönüştürmek istiyoruz. İkinci el piyasasında ise bir kişi bir konutunu satıyor, hemen fiyatını güncelleyebilir. Firmalar bunu yapamaz.” dedi.

Son olarak İSTANBUL Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, kredi maliyetlerindeki bu düşüşün tüm bankalara yayılması gerektiğini belirtti. Pek çok sektöre olumlu yansıması beklenen kamu bankalarının faiz indirimi kararının, özel bankalar tarafından da desteklenmesine vurgu yaptı.

HABERİ PAYLAŞ: