İstihdamla Mücadelede Yeni Dönem Başlıyor! Devletten İşsiz Olanlara 8 Bin Liraya Varan Destek

İstihdamı artırmak ve işsiz vatandaşlara destek olmak için devlet yeni bir adım attı. Son yapılan düzenleme ile birlikte işsize verilen destek miktarı 8 bin liraya kadar çıkacak. İşte detaylar...

Ekonomi 26.01.2022 - 11:34 26.01.2022 - 11:34 Serhat Karaman

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi işsizlik olarak ifade ediliyor. İstihdamla mücadele süreci devam ederken her geçen gün yeni kararlar alınmaya devam ediyor. Pek çok vatandaşın uzun süredir işsiz olduğu ve bu yüzden maddi sıkıntılar çektiği belirlendi. 

Devlet bu konuda elini taşın altına koyarak yeni bir adım attığını duyurdu. Yeni dönemde özellikle özel sektörde işverenlerin istihdam sağlamaları için verilen destek primlerinin miktarının artırılması planlanıyor. Böylece özel sektörde işverenin çok daha fazla istihdam sağlaması planlanıyor. 

DEVLET UZUN SÜRELİ İŞSİZLİK SORUNUNU ÇÖZMEK İSTİYOR

Devlet yaptığı yeni çalışma ile birlikte uzun süreli işsizlik sorununun uzun vadede çözülmesini bekliyor. Bir işçinin maliyetinin yükselmesi ile birlikte işverenlerin yeni bir çalışanın sorumluluğunu almak konusunda endişeler yaşadıkları belirlendi. 

Devlet tarafından yapılan yeni düzenleme sonrasında 2022 yılının sonuna kadar herhangi bir istihdamın gerçekleştirilmesi durumunda sosyal güvenlik primlerinin devlet tarafından karşılanmasına karar verildi. Bunun için öncelik uzun süredir işsiz olanlara verilecek. Böylece özel sektör işverenlerinin 6 ay ve daha uzun süredir işsiz olanları tercih etmeleri bekleniyor. 

ASGARİ ÜRET PRİMLERİNİ DEVLET KARŞILAYACAK

İşverenlerin işsizlik ödeneğinden faydalanmaları durumunda asgari ücretle çalıştırmış oldukları her bir işçinin prim ödemelerinin devlet tarafından yapımasına karar verildi. Asgari ücret primleri ise ortalama olarak bir işverene aylık maliyeti 1676 lira olarak belirlendi. Bu tutarın tamamının devlet tarafından karşılanmasına karar verildi. 

ENGELLİ ÇALIŞANLARA DAHA FAZLA DESTEK VERİLECEK

İşverenlerin engelli çalışanlara öncelik vermesi durumunda ilave destek tutarı 5004 lira olarak açıklandı. İstihdamın hemen sağlanması halinde yıl sonuna kadar 12 ay boyunca devam etmesi bekleniyor. Yeni istihdam paketinin detaylarına göre genç ve kadınlar için verilen destek miktarının da artmasına karar verildi. İŞKUR üzerinden verilecek desteklerde 54 aya kadar prim desteği verilecek. 

Toplam verilecek destek tutarı ise 1025 lira ile 7.693 lira arasında değişiklik gösterecek. En önemli detay ise işverenin istihdam edilen kişiyi 6 aydır işsiz olanlar arasında seçmesi gerekmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@