Türkiye son dönemde Suriye başta olmak üzere pek çok ülkeden yoğun mülteci göçü almaya devam ederken bazı ilçelerde artan yabancı sayısı nedeni ile yabancılara ikamet yasağı getirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklama ile İstanbul'un bazı ilçelerinde yabancılara ikamet yasağı uygulanacağı ilan edildi. 

Bakan Soylu yaptığı açıklamasında "Küçükçekmece, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Esenler, Zeytinburnu'nda ikamet izinleri kapandı. Bu ilçelerde yeni yabancı kaydı yapılmayacak" açıklamasında bulundu. Söz konusu ilçeler son dönemde artan yabancı yoğunluğu ile gündeme gelmiş ve sosyal medyada sıklıkla konuşulmuştu. 

SON DAKİKA: Dezenformasyon yasası meclisten geçti! SON DAKİKA: Dezenformasyon yasası meclisten geçti!

YABANCILARA KAPATILAN MAHALLELER NE DEMEK, İSTANBUL'DA YABANCILARA KAPATILAN İLÇELER HANGİLERİ?

İstanbul'da yabancılara kapatılan Mahalleler merak konusu olurken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamasında "Küçükçekmece, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Esenler, Zeytinburnu'nda ikamet izinleri kapandı. Bu ilçelerde yeni yabancı kaydı yapılmayacak" ifadelerini kullanarak söz konusu ilçeleri duyurdu. Bu ilçelerin tümünde yer alan tüm mahallelerde artık yabancılara ikamet izni verilmeyecek. 

Göç İdaresi kapalı mahaller hakkında yapılan işlemlerde söz konusu listede yer alan mahalle ve ilçelerde artık yabancılara ikamet yani oturma izni vermiyor. Bu mahallelere yeni yabancıların yerleşmeleri engelleniyor. Böylelikle yabancıların nüfuslarının belirli mahalle ya da ilçelerde Türk vatandaşlarının sayılarına olan oranları korunarak olası olumsuzlukların yaşanmasının önüne geçilmiş oluyor. Son dönemde Suriye ve Afganistan başta olmak üzere artan göç dalgasından en çok İstanbul etkilenmişti.