İşsiz Olanlara 2825 TL Maaş! İŞKUR Açıkladı! Hemen Başvururanlar Maaşı Alıyor!

İŞKUR destek programları kapsamında istihdam yaratmaya amaçlıyor. İş bulamayanlar için çok önemli duyuru.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

İŞKUR toplumun çeşitli kesimlerini istihdam ederek ekonomiye katkıda bulunmalarına yardımcı oluyor. Üretmeden evde oturmak yerine çalışma hayatına toplumun hemen hemen her kesimini dahil etmek isteyen kurum bu yöndeki çalışmalarını arttırarak devam ediyor. Verilen eğitimler ve desteker ile kendi iş imkanı yaratmak isteyenlerin yanı sıra çeşitli mesleki alanlara işçilerde yerleştiriliyor.

2825 TL Maaş

İstihdam ve toplumun her kesiminin ekonomiye katılması kapsamında bir duyuru daha yayınlayan İŞKUR, çalışmayan ama çalışmak isteyen ve iş arayan vatandaşlar için Toplum Yararına Programı başlatmış durumda. Bu program kapsamında belirli şartları karşılayanlar meslek dallarında hem iş öğreniyor hem de aylık 2825 maaş alıyor. Destekleme şartlarını karşılayan lar için çalışma hayatına ilk adım olarak görülen program ile hem kendi geçimini sağlayan kişiler hemde aile bütçelerine destek oluyor.

TYP Programı

Toplum Yararına Program ile kurum, doğrudan veya yüklenici olarak toplum yararına bir işi veye hizmetin gerçekleştirilmesini sağlıyor. Bu program kapsamında daha çok bedenle yapılan hizmetler için işçi alımları gerçekleştiriliyor. Çevre temizliği, ağaç dikim çalışmaları ve budama hizmetleri, çevre düzenlemesi, kamu kurumlarında temizlik görevlisi ve bazı altyapı çalışmalarında istihdam kar sağlanıyor. Bazı şartların karşılanması gereken program için gerekli olan başvuru şartlarını da duyurdu:

Şartlar Neler

●      İŞKUR’a kayıtlı olmak.

●      18 yaşından büyük olmak.

●      Emekli veya malul aylığı almıyor olmak.

●      Öğrenci olmamak.

●      Hane gelirinin asgari ücretin 1.5 katından fazla olmaması.

Yukarıda listelenen şartlar genel şartlar olmakla beraber bazı özel durumda olanlar için kurum tarafından öncelikler ve avantajlar tanımlanmış durumda. Bu önceliklerden yararlanmak için gerekli şartlar ise şu şekilde:

●      Kadın olmak.

●      35 yaşını geçmiş bireyler.

●      Engelliler.

●      Eski hükümlüler

●      Terör ile mücadele kapsamında yaralananlar fakat malulen emekli olmayanlar.

Toplum Yararına Program için liste yöntemi veya yüzde 80 kura yüzde 20 liste yöntemi ile işçi alımları yapılıyor. Hangi yöntemin kullanılacağına ise il müdürlükleri karar veriyor.

HABERİ PAYLAŞ: