İşletmelere Tam 6 Milyon Destek! Başvuru Yapan İşletmeler Alabiliyor!

Stratejik ürün geliştirme devletten 6 milyon TL destek paketi. Yüksek teknoloji ile üretim yapmak isteyene 6 milyon liraya kadar destek verilecek.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında Türkiye'de orta yüksek ve yüksek teknoloji seviyesinde üretim yapılan sektörlerdeki katma değeri yüksek ürünlerin yatırımına yapılacak masrafların karşılanması için açıklanan destek programı devam ediyor.

İşletme Başına 6 Milyon

Yapılan duyuru ile destekler için başvuruların açıldığı ve yatırım yapmak isteyenlerin başvurularının değerlendirme süreçlerinin devam ettiği bildirildi. Katma değeri yüksek ürünlerin ve yüksek teknolojili sektörlerin gelişiminde kritik öneme sahip ürünlerin kredi ve hibe ile desteklenmesi için yapılan çalışmalar sonuç vermeye başladı. Kritik öneme sahip ürünlere yatırım yapmak isteyenler tam 6 milyon destek sağlanacak.

Hibe ve Kredi Detayları

Program kapsamında yatırım projeleriniz, geri ödemesiz şekilde 1 milyon 800 bin TL ye kadar destekleniyor. 4 milyon 200 bin TL ise geri ödemeli olarak yüksek teknoloji sektöründe yatırım yapmak isteyen kişi ve işletmelere verilecek. Böylelikle kritik önem arz eden ürünlere yatırım yapacak işletme ve kişilere toplamda 6 milyon TL kredi ve hibe desteği verilecek. Verilen destekler ve Ticaret Bakanlığı, ülkede kritik öneme sahip yüksek teknolojili ürünlerin üretiminde artış sağlanmasını hedefliyor. Ayrıca bu kritik ürünlerin ithalat maliyetlerinden den kurtulmak isteyen bakanlık, kredi ve hibeleri yerli ve milli üretimi teşvik için kullanıyor.

Destek Oranları

En az 8 en fazla 36 ay olacak şekilde yatırım süresi belirlenen desteklenecek proje gider kalemleri ise şu şekilde sıralanıyor:

●Makine teçhizat giderlerinin yüzde 60’ı, destek oranı yüzde 30 geri ödemesiz yüzde 70 geri ödemeli olarak belirlendi.

●Yazılım giderleri giderlerinin yüzde 60’ı, destek oranı yüzde 30 geri ödemesiz yüzde 70 geri ödemeli olarak belirlendi.

●Referans numune giderlerinin yüzde 60’ı, destek oranı yüzde 30 geri ödemesiz yüzde 70 geri ödemeli olarak belirlendi.

●Hizmet alım giderlerinin yüzde 60’ı, destek oranı yüzde 30 geri ödemesiz yüzde 70 geri ödemeli olarak belirlendi.

HABERİ PAYLAŞ: