İşkur'dan Müjde! Gençlere Günlük 108 Lira Ödeme Yapılacak! Başvurular Başladı!

Milyonlarca gencin beklediği haber sonunda geldi! Hem meslek öğrenmek hem de para kazanmak artık mümkün

Finans 27.09.2021 - 22:00 27.09.2021 - 22:00 Serhat Karaman

Gençleri ilgilendiren çok önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Hem okul hayatlarına hem de iş hayatlarına yönelik destekleme ve yardımlardan faydalanmak isteyen gençler, İşkur ve SGK gibi kurumların internet sayfalarını sürekli güncelliyor.

Günlük 108.68 TL Ödeme

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) meslek öğrenirken harçlığını çıkarmak isteyen gençler için bir destek programı başlattı. Aktif iş gücünü arttırmak, gençlerin meslek sahibi olmalarına yardımcı olmak ve kendi paralarını kendilerinin kazanması konusunda teşvik adımı olarak tasarlarlanan paket ile meslek öğrenen gençlere İŞKUR tarafından günlük 108.68 TL ödeme yapılıyor.
Mesleki eğitim kursları, girişimcilik eğitim programları ve kadınlara yönelik desteklemeler ile toplumun önemli kesimlerine desteklemeler yapan İşkur bu kez gençlere yönelik bir duyuru ile karşımızda. İstihdam garantili programlarda asgari ücrete kadar maddi destekler sağlanıyor. Ayrıca sigorta primleri de kurum tarafından yatırılan gençler, işbaşı eğitim programı ile dünde 108.68 TL kazanıyor.

Destek Programının Detayları

18 ile 29 yaşındaki gençlerin başvurabileceği, yapılan başvurular sonucunda değerlendirmelerden onay alan gençlerin işbaşı yaptığı teşvik programının süresi belirlenmiş durumda. Yapılan duyuru ile bilişim imalat sektörlerinde 6 ay süren program diğer sektörler için 9 ay boyunca para kazanma imkanı sağlıyor. Sanayideki meslek kurslarına katılan gençlere günlük 70 TL ödeme yapılırken, anneler de program süresince çocuklarına bakım parası alıyor. İstihdama kazandırılabilecek iş gücünü artırmayı hedefleyen destek programı ile işveren ve genç işçi arasına köprüler kuruluyor.

Kimler Katılamaz?

İşverenin 1. ve 2. dereceden yakınlarının katılamadığı program, eş ve son 3 ayda o işyerinde çalışanları da kabul etmemekte. Ortaöğretim mezunları ve yükseköğretim mezunlarının yanı sıra açıköğretim fakültelerinden mezun olanların da katılabildiği program için başvurular en yakın İşkur il müdürlükleri hizmet merkezlerine giderek şahsen yapılıyor.

Siber güvenlik, bulut iletişim ve oyun geliştirme gibi alanlarda düzenlenen eğitim programına katılan gençler bu destekten 9 ay süresince yararlanabiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@