İŞKUR Gençlere 3 Bin TL Maaş İmkanı Sağlıyor. 15 Yaşı Doldurmak Yeterli!

İŞKUR gençlere iş fırsatı yaratıyor. Her alanda desteklemeler yapılacak.

Ekonomi 06.10.2021 - 09:07 06.10.2021 - 09:07 Göksel Sarı

Ülkede son zamanlarda artan işsizlikle mücadele etme kapsamında düzenlenen eğitim programları ve meslek edindirme düzenlemelerine bir yenisi daha eklendi. İŞKUR tarafından düzenlenen program ile ekonomiye katılımı arttırmak amaçlanıyor. Mesleki eğitim kursları ile gençlere iş fısatı sunuluyor. Üstelik okullarını aksatmalarına gerek kalmadan.
İŞKUR eğitim programlarına devam ediyor. Ekim ayı ile beraber yeni düzenlemeler yapan kurum bu kez 15 yaşını doldurmuş gençlere meslek öğrenme ve okul harçlıklarını çıkarmaları için imkan tanıyacak. Başvuru yapmanız yeterli olacağı kurslar ile çalışmak isteyen gençlere aylık 3 bin liraya kara ödemeler yapılacak. Ödemelerden faydalanmak isteyen gençlerin mesleki eğitim programına başvurmaları gerekmekte. Peki nedir bu mesleki eğitim programı?

3 Bin Lira Maaş İmkanı

İŞKUR’un genç işsizlere istihdam yaratarak ekonomiye katılımlarını sağlamak ve kendi paralarını kazanmalarını sağlayarak aile bütçesine atkıda bulunmalarını desteklemek amacıile düzenlediği mesleki eğitim programları, gençler için harçlıklarını kazanma, çalışma hayatına katılma fırsatı doğuruyor. Bu kapsamda çeşitli alanlarda ve sektörlerde çalışmak üzere İŞKUR’a başvuran 15 yaşını doldurmuş gençler aylık 3 bin liraya kadar para kazanabiliyor.

3 ile 9 Ay Arasından Ödemeler Yapılıyor

Başvurularının ikamet edilen İŞKUR il ve ilçe müdürlüklerine yapıldığı program ile meslek öğrenmek isteyen gençler, imalat, sanayi, istihdam garantili meslekler, istihdam garantisiz meslekler ve geleneksel meslekler gibi çeşitli meslek alanlarından işe girme imkan doğuyor. Üstelik bu eğitim kursları devam ederken eğitim masrafları ve sigorta giderleri de kurum tarafından ödenmekte. Bu durumda 3 ile 9 ay arasında devam eden mesleki eğitim kursları ile gençler hem çalışıyor hem harçlıklarını çıkarıyor. Hemde sigorta başlangıçları yapılarak erken emeklilik hakkında doğacak avantajlardan faydalanabilir.

Sertifika Avantajı

Yapılan başvuruları değerlendiren İŞKUR sanayi sektörünün imalat alanlarında çalışmak isteyen gençlere günlük olarak 100 liraya kadar ödemeler yapmakta. Bu eğitim kurslarından mezun olanlara sertifikalar da verilmekte. Bu sertifikalar ile ilerleyen dönemde aynı meslekte çalışmak isterlerse gençlere öncelik tanınmakta.