İŞKUR Açıkladı! Çocuğu Olan Ev Hanımlarına Günlük 80 TL Ödeme Yapılacak! Başvurular Başladı!

Ev kadınları için müjdeli haber SGK’dan geldi. Çalışmayan ev hanımlarının dikkatine.

Ekonomi 05.10.2021 - 10:07 05.10.2021 - 10:07 Göksel Sarı

Çalışmayan ev kadınları için müjde geldi. Bir sosyal güvencesi olmayan aynı zamanda da yardım ve desteklerden faydalanmayan çocuklu ev hanımları için İŞKUR yeni bir düzenleme yayınladı. Düzenleme kapsamında gerekli şartları yerine getiren ev hanımlarına günlük 80 TL ödeme yapılacak. Bu da aylık olarak 2 bin 400 liraya tekabül etmekte.

İşte Anne Projesi

İşte Anne Projesi adı altında İŞKUR tarafındane ev hanımlarını istihdam etmek ve ekonomiye katkıda bulunmalarını sağlamak için, İşKur eğitim programlarına başvuran kadınlara ödemeler yapılacak. Bir gelir kapısı olmayan ev hanımları için aile bütçesine katkı ve kendi ihtiyaçlarını kendisinin karşılaması hedeflenen proje ile binlerce çocuklu ev hanımı faydalanarak kendi paralarını kazanmaya başlayabilecek.

Günlük 80 Aylık 2 Bin 400 TL Kazanma İmkanı

İŞKUR tarafından belirlenen belli başlı eğitim programlarına katılan ve ardından bu eğitim programlarından sertifikalarını almaya hak kazanan kişiler için yapılacak ödemeler günlük 80 TL’den başlayacak. İşte Anne Projesi kapsamında verilecek ödemelere başvurmak için ise 0 ile 15 yaş arasında çocuk sahibi olmak ve çalışmamak gerekiyor. Yapılacak ödemelerin süresi ise eğitim programlarının süresi ile doğru orantılı olarak 3 ile 6 ay arasında değişmekte.

İşsiz olupta çalışmak isteyen anneler için düzenlenen destekleme ile çocukların kreş masrafları da İŞKUR tarafından karşılanacak. İŞKUR aracılığı ile yürütülen proje ile evde zaman geçirerek ekonomiye katılamayan kadınların istihdam edilmesi amaçlanıyor. Projeye başvuru şekli ise İŞKUR tarafından detaylı bir şekilde açıklanmış durumda.

Projeye Başvuru Şekli

İşte Anne Projesi kapsamında eğitim programlarına katılarak ödemelerinden faydalanmak isteyen anneler, 0-15 yaş arası çocuk sahibi olduklarını gösteren belgeyi ikamet ettikleri konumda bulunan İŞKUR il müdürlüklerine teslim etmeleri gerekmekte. Projeye katılmak isteyen kadınların öncelikle İş Kulubü bulunan illerde bu İş Kulüplerine katılmaları sağlanacak. Eğer bulundukları ilde İş Kulubü yok ise iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmaları sağlanacak.