İşe İade Kararında Buna Dikkat Etmeyenler Yandı! İşçi ve Patronun Sorumlulukları

İşe iade davasını kazanan işçiyi mahkeme kararına rağmen işe başlatmayan patron tazminat ödeyecek. İşçinin talebini reddeden işveren, 8 aylık ücrete kadar işe başlatmama tazminatı ödemek durumunda…

Ekonomi 22.10.2021 - 13:07 22.10.2021 - 13:07 Göksel Sarı

İşçi sayısı 30 veya fazlası olan yerlerde işveren tarafından işten çıkarılanlar, mahkemeye giderek işe iade davası açabiliyor. Dava açmadan önce iş sözleşmesinin feshinin tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içinde arabulucuya başvurmak gerekiyor. Arabulucuda uzlaşmazlık kararı çıkmasından sonra da 2 hafta içinde iş mahkemesine dava açılabiliyor.

İşe İade Davasını Kazanan İşçiler Dikkat!

İşe iade davasını kazanan işçi, işsiz kaldığı süreye göre 4 aya kadar maaşı ödenir. Hakim karar verirken işçinin işe başlatılmaması durumunda ödenecek tazminat tutarını da tespit ediyor. Kararın açıklanması ve işçinin talebine rağmen, işçiyi geri işe almayan patron, tazminat ödemek durumunda kalıyor. İşe başlatmama tazminatı, işçinin 8 aylık ücret tutarına kadar çıkabiliyor.

İşe iade talebi konusunda herhangi bir başvuru prosedürü bulunmuyor. Yargıtay içtihatlarına bakıldığında işçinin yazılı veya ispat edilmesi koşuluyla sözlü bir şekilde işe başlama talebinde bulunması gerekiyor. Yargı bu süreçte iyi niyetli başlama çabasının işverene ulaştırılmasına bakıyor.

İşe Başlatmada 30 Günlük Süre Çok Önemli

İşverenin işçiyi işe geri alma yükümlülüğü, işçinin talebinin tebliğ edildiği tarihten itibaren başlıyor. İşçinin bu tarihten bir ay içinde işe başlatılması zorunludur. Ayrıca işveren, bir ay içinde kalmak kaydıyla işçiye işe başlaması için belirli bir süre verebilir. Yargıtay, postadaki gecikmeden kaynaklanan sebepten dolayı patronun bir aylık süreyi geçirmesinden sorumlu tutulamayacağını kabul ediyor.

Öte yandan işçinin işe iade talebinde samimi olması çok önem taşıyor. Gerçekte işe başlama gibi bir niyeti olmadığı halde işe iade davasından pay çıkarmak için yapılan başvuru, Yargıtay’a göre geçerli bir işe iade başvurusu olarak kabul görmüyor. Fakat işçinin bu süreçte farklı bir iş bulup onda çalışıyor olması, işe iade başvurusu yapmasına engel teşkil etmiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@