Erken emeklilik olarak tanımlanan 10 yıl sigorta ve 1800 gün prim şartları, emeklilik hayali kuran vatandaşların gündeminden düşmüyor. Erken emekli olabilmek için öncelikle il ya da ilçelerdeki SGK merkezlerine şahsen başvuru yapılması gerekiyor. Yetkili kuruma sevk edildikten sonra rapor almanız gereklidir. Sosyal devlet destekleri sayesinde çalışanlar ve esnaflar ilerleyen yaşlarını daha kolay şekilde planlayıp emeklilik imkanı elde edebiliyor.

İşçi ve Esnafa Erken Emeklilik İmkanı

Erken emekli olabilmek için yaş beklemeden 10 yıl sigorta ve 1800 gün prim yatırmak yeterli oluyor. Sosyal güvenlik kanunlarına göre çalışma gücünü belirli oranda kaybeden sigortalılara erken emeklilik imkanı tanınıyor. Vatandaş eğer doğuştan gelen bir engele sahipse, yaş şartına bakılmaksızın daha az sürede emekli olabilir.

Bunun yanı sıra sonradan çıkan rahatsızlıklar ve sakatlanmalar sebebiyle malulen emeklilik imkanı da mevcuttur. İş göremezlik gibi durumlarda da vatandaşların erken emekli olabilmesi için kolaylıklar sunuluyor. Malulen emeklilik için aranan en önemli şart, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporu olarak belirtiliyor. Bağkur’a bağlı esnaflar emeklilik için bizzat maluliyet tespiti talebinde bulunabiliyor.

Malulen Emeklilikte Yaş Şartı Var Mı?

Maluliyet tespiti yaptırabilmek için vatandaşların ikamet ettikleri il veya ilçedeki SGK merkezlerine başvurarak, yetkili hastanelere sevk edilmeleri gerekiyor. Bağ-Kur'luların ve esnafların malulen emekli olabilmeleri için yaş şartı aranmıyor. Fakat bu şekilde emekli olabilmek için bazı şartlar bulunuyor. Bunlar en az 10 yıllık sigortalılık süresi ve toplamda 1800 gün prim ödemiş olmaktır.

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olanlar için ise sigortalılık süresi istisna tutuluyor. Engel derecesi yüksek olanlar için sigortalılık süresine bakılmadan sadece 1800 gün prim yeterli görülüyor. Bununla birlikte Bağ-Kur'luların malulen emekli olmaları için Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi dahil herhangi bir prim borcunun olmaması şarttır.