Dünyanın en büyük sosyal medya platformları arasında yer alan Instagram'ın yeni güncellemesi yolda. Uzun süredir hayata geçirilmesi beklenen bu yeni özellikle ilgili geri sayım devam ederken sonunda resmi kaynaklardan bir açıklama geldi.

Çin menşeili sosyal medya devi TikTok ile olan birincilik yarışında koltuğunu kaptırmak istemeyen Instagram'ın en çok kullanılan özelliklerinden olan hikayeler kısmında yeni bir güncelleme yapılacağı bilgisi geldi.

TikTok ile olan rekabetinden dolayı bu yıl video kısmına ağılık vereceğini ve video içerikler için çok daha fazla seçenek oluşturacağını belirten yetkililerin ardından çok sayıda Instagram kullanıcısı Reels başta olmak üzere hikayeler özelliğini de sıkı bir şekilde kullanmaya başladı. Instagram'ın 2022 yılı itibarıyla büyük bir önem verdiği video içerikler kısmında yeni özelliklerini de art arda duyurmaya devam ediyor.

A101 ucuz tablet satışına başladı! Xiaomi Mi Pad 5 kampanyası ile fiyatı ve özellikleri görenleri mutlu etti! A101 ucuz tablet satışına başladı! Xiaomi Mi Pad 5 kampanyası ile fiyatı ve özellikleri görenleri mutlu etti!

Son bir yıldır aktif bir şekilde konuşulan hikaye özelliğinin sürelerinin uzatılması konusunda yapılan yeni girişim dikkat çekti.

Instagram tarafından yapılmış olan resmi açıklamada “Her zaman Hikaye deneyimini iyileştirmenin yolları üzerinde çalışıyoruz. Instagram’ın ana şirketi Meta’nın bir sözcüsü TechCrunch web sitesine yaptığı açıklamada, artık otomatik olarak 15 saniyelik klipler halinde kesilmek yerine, 60 saniyeye kadar sürekli olarak oynatabilecek ve hikayeler oluşturabileceksiniz.” ifadelerine yer verildi.

Milyonlarca kullanıcının uzun bir süredir yapılmasını beklediği özelliğe ilişkin resmi açıklama yapılmış olsa da özelliğin ne zaman hayata geçirileceği henüz bilinmiyor. Öte yandan yeni güncelleme ile getirilecek olan 60 saniyelik hikayeler özelliğinin ilk olarak iOS işletim sistemine sahip iPhone modellerine gelmesi bekleniyor. Android işletim sistemi kullanan cihazlara ve Huawei modellerine ise 2023 yılının ilk çeyreği içerisinde özelliğin getirilmesi bekleniyor.

TikTok karşısında güçlenmek isteyen Amerikan Meta devinin bu yeni hamlesinin ardından Çin sosyal medya devi TikTok'un yeni hamleleri de merak konusu oldu. Çok sayıda kullanıcı ise TikTok'ta artık Instagram'da olduğu gibi fotoğraf gönderi paylaşımı yapılabilecek bir özelliğin kullanıma açılmasının beklendiği bildirildi.