İnstagram Facebook ve Whatsapp Çöktü! Veriler Çalındı İddiası ! Facebook Hisseleri Dip Yaptı! Kullanıcılar Endişeli!

Yaşanan kesintide kişisel veriler çalındı mı? İddia gündemi derinden etkiledi!

Ekonomi 05.10.2021 - 13:55 05.10.2021 - 13:55 Göksel Sarı

Dün akşam saatlerinde sosyal medya platformları İnstagram Facebook ve Whatsapp çöktü. Özellikle anlık mesaahjlasş uyglamsında yyaşanan sıkıntı kullanıcılar tarafıdan fark edilince diğer sosyal medya uygulaması olan Twitter'da gündem oldu. Yaşanan erişim problemler 6 saat boyunca devam etti.

Veriler Çalındı Mı?

Bu kesinti sırasında Twitter’da da bazı iddialar ortaya atılmaya başlandı. Facebook un alt yapısında yapılan bir saldırı sonucu 1.5 milyar kullanıcının neredeyse tamamının kullanıcı bilgileri ve verilerinin çalındığı iddiası kullanıcıları tedirgin etti. Bazı görsellerle desteklenen iddialarda çalınan verilerin başka sitelerde satıldığı ve çalınan veriler arasında yaş, cinsiyet, telefon numarası, isim soyisim ve şifrelerin de olduğu yönünde bilgiler verilde.

Somut bir Kanıt Yok Demekle Yetinildi

Söz konusu iddialar ilişkin İnstagram Facebook ve Whatsapp’ı aynı çatı altında toplayan Facebook’un kesintilerin ve verilerin çalınma iddiasına ilişkin olarak resmi bir açıklama yaptı. Açıklamada kesintiye neden olan şeyin bir şirket içi hata olduğunu vurguladı. Verilerin çalınmasına ilişkin olarak ise bununla alakalı elimizde somut bir kanıt yok ifadelerine yer verildi.

Facebook ve Zuckerberg Ciddi Zarar Etti

Facebook şirketi sahibi ve bünyesine eklediği Whatsapp ve İnstagram ile dünyanın en zengin iş adamları arasında yer alan Mark Zuckerberg, dün yaşanan geniş çağlı kesintinin ardından servetinden yaklaşık olarak 10 milyar doları saatler içerisinde kaybetti. Dünyanın en zengin 5. ismi konumunda bulunurken erişim sıkıntısı sonrası listede 7.liğe kadar geriledi. Facebook hisseleri is işlem gördüğü piyasalarda yüzde ortalama yüzde 10 oranında değer kaybına uğradı. Dünya genelinde yaşanan kesintinin dünya ekonomisine zararı yaklaşık 160 milyon dolar oldu.

Yaşanan kesintilerden sonra Twitter resmi hesabı bir tweet atarak “Şimdi gerçekten herkese merhaba” dedi. Tweetin altına ise Whatsapp resmi Twitter sayfası bir süre sonra “Merhaba” yazdı. İnstagram Facebook ve Whatsapp Türkiye saati ile gece saat 1.30 civarında tekrar erişime açıldı.