Son olarak, Ağustos ayındaki ÖTV düzenlemeleriyle dikkatleri üzerine çeken otomotiv sektörü, o tarihten beri hareketli günler geçiriyor. ÖTV matrahında güncelleme yapıldıktan sonra pek çok araçta 50 bin TL’ye varan indirimler yaşandı. Bu fırsatı kaçırmak istemeyen vatandaşlar soluğu bayilerde alsa da çip krizi sebebiyle arzın talebi karşılayamama sorunu devam etti. Çip krizinin devam etmesi Türkiye’de otomotiv pazarının büyümesine engel oluyor.

Otomobil Satışlarında Son Durum

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine bakıldığında, 2021 yılı Ocak-Eylül döneminde otomobil ve hafif ticari araç pazarının yüzde 13 oranında büyüdüğü görüldü. Ancak toplam Pazar Eylül ayında yüzde 37 oranında daraldı. Bu daralmaya rağmen pazarın 800 bin adedi aşarak yıl sonuna kadar geçtiğimiz yılın üzerinde bir performans göstermesi bekleniyor.

Sıfır ve ikinci el araç pazarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın dikkat çeken açıklamalar yaptı. Yalçın, çip krizi, artan döviz kurları ve küresel problemler yüzünden sıfır kilometre araç fiyatlarının 2022 Ocak’ta yüzde 12 oranında artabileceğini söyledi.

“İkinci El Araç Pazarındaki Talep Artacak”

Yalçın, fiyatlar sebebiyle tüketicilerin yeniden ikinci el araç almak istemeleri yüzünden artan taleple birlikte fiyatların yükselebileceğini kaydetti: “Ekonomik nedenlerden ötürü tüketiciler ikinci eldeki ihtiyaçlarını bir miktar öteledi. Kasım ayından itibaren ikinci el araç pazarındaki talebin kademeli olarak artacağını öngörüyoruz. Bu durum da doğal olarak ikinci el araç fiyatlarını bir miktar artıracaktır.”

“Kurumsallar ve Bayiler Araç Toplamaya Başladı”

Ekim ayından itibaren ikinci el ticareti yapan firmaların yeni bir döneme hazırlandığının altını çizen Yalçın, bu gelişmelerin sonucunda 2022 yılında ikinci el araç pazarı açısından hareketli bir dönem yaşanacağını söyledi: “Yeni yılda yaşanacak hareketliliği fark eden bayi ve kurumsal ikinci el araç firmaları hatta büyük galeriler, yeni yıla hazırlık için şu anda araç toplamaya başladı. Belirli bir havuz oluşturup ihtiyaçlara hızlı yanıt vermek istiyorlar.” Öte yandan yapılan araştırma sonucu ikinci elde en çok tercih edilen modeller listesinin başını Renault Megane yer aldı.