İkinci El Araç Fiyatları Düşecek! Uzmanlar Düşüş için Tarih Verdiler!

İkinci el otomobil fiyatları hala büyük bir muamma olarak ifade edilirken uzmanlar heyecanlandıran açıklamayı sonunda yaptı. İkinci el otomobil fiyatlarında o tarihte indirim bekleniyor.

Ekonomi 12.01.2022 - 14:38 12.01.2022 - 14:38 Serhat Karaman

Geçtiğimiz yıl sıfır otomobil fiyatları rekor seviyeye ulaştı. Küresel anlamda ortaya çıkan çip sorunu, pandemi, tedarik aşamasında yaşanan sorunlar ve bununla birlikte döviz kurunda meydana gelen rekor yükseliş sıfır otomobil fiyatlarını iki hatta üç katına çıkarttı. 

Sıfır otomobil fiyatlarının yanı sıra ikinci el otomobil fiyatlarında da ciddi bir yükseliş yaşandı. Hatta bu dönemde ikinci el otomobil fiyatları sıfır otomobil fiyatları ile yarışır hale geldi. İkinci el otomobil fiyatlarının ne zaman düşeceği merak konusu haline gelmişti. 

OTOMOBİL MARKALARI YENİ YILDA İNDİRİME GİRDİLER!

Sıfır otomobil fiyatlarında meydana gelen bu yükseliş vatandaşı hayal kırıklığına uğrattılar. Döviz kurunun yeniden düşmesinin ardından otomobil fiyatlarında meydana gelen yüzde 40 oranındaki artışın yavaş yavaş da olsa geri alınmaya başlandığı belirlendi. 

Döviz fiyatlarında yapılan düzenleme sonrasında şimdiye kadar 15 farklı otomobil fiyatı çeşitli indirimlere gitti. Yeni haftada ise fiyatlarda güncellemeye giden ve indirim yapan otomobil markası sayısı 22’ye kadar çıktı. 

Hala ikinci el otomobiller ile sıfır otomobil fiyatları arasında ciddi bir fark olduğu belirlendi. 

İKİNCİ EL OTOMOBİLLERDE YARI YARIYA İNDİRİM GELECEK

Döviz kurunun yeniden gerilemeye başlamasının ardından araç fiyatlarında da yeni bir düzenleme yapılması heyecana neden oldu. Sıfır otomobillerde hemen fiyatlar düzenlenirken, ikinci el otomobil piyasasında fiyatların anında düzenlenmediği belirtildi. 

Ancak indirimin gerçekleşmesi için döviz kurunun belirli bir seviyede kalması gerekiyor. Yıl ortasına doğru aynı seviyede kalırsa ikinci el otomobillerde yüzde 50 oranında indirim yapılabileceği belirtildi. Mevcut fiyatların oldukça şiştiği ve ciddi bir sorun olduğu belirtildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@