İhracat Yapmak İsteyene 300 Bin TL Nakit! İşletmeler Dikkat!

KOSGEB'ten İhracatçıya destek paketi hazır. Verilen destek ile her türlü ihracat hazırlığı için gerekli harcamalar karşılanmakta.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin uluslararası pazara açılmalar ve rekabet edebilmeleri için kapasitelerini arttırmak amacı ile KOSGEB tarafından Yurt Dışı Pazarı Desten Programı başlatıldı. Başvuruların alınmaya başlandığı program ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihracat için gerekli tüm masraflarına KOSGEB tarafından destek ve yardımlar yapılacak.

300 Bin TL Hibe Desteği

KOSGEB başlattığı destek ile yurtdışı pazarına açılmak isteyen KOBİ ve kişilere temel giderleri için destek kredisi de hazırladı. Proje bazlı bu destek programının süresi en az 6 ay en fazla 24 ay olarak belirlendi. Toplam destek miktarı gider kalemlerine göre 300 bin liraya kadar çıkartılıyor. Destek oranı, personel gideri hariç olmak üzere yüzde 70 geri ödemesiz hibe şeklinde yüzde 30 geri ödemeli kredi şeklinde dağıtılıyor

İhracat yapmak isteyen işletmelerin 1 kez başvurup, faydalanabildiği destek programında destek üst limitleri KOSGEB tarafından detaylı bir şekilde açıklanmış durumda. İşte gider kalemleri ve destek detayları.

Farklı Gider Kalemlerine Verilen Destek Miktarları

●Personel gideri desteği üst limiti 90 bin TL

●Teçhizat ve donanım giderler üst limiti 50 bin Tl

●Yazılım giderleri destek üst limiti 50 bin TL

●Tanıtım  giderleri destek üst limiti 100 bin TL

●Yurt dışı fuar ve seyahat giderleri destek üst limiti 150 bin TL

●Test analiz ve belgelendirme giderleri destek üst limiti 100 bin TL

●Hizmet alım giderleri destek üst limiti 100 bin TL

Danışmanlık ve Rehberlik Hizmeti

KOBİ’lerin yurtdışı pazarında kendilerine yer edinebilmeleri ve üretim anlamında kapasitelerini geliştirmeleri amacıyla verilen hibe ve krediler işletmeler tarafından yoğun olarak kullanılmaya devam ediliyor. Kullanılan hibi ve kredilerle beraber bugüne kadar yurt dışına açılan KOBİ sayısının 1000’in üzerine çıktığı belirtiliyor. Maddi desteklerine hız kesmeden devam eden KOSGEB, yol gösterici rehberlik adına ilk kez yurtdışı pazarlarına açılacak işletmelere eğitim programları kapsamında danışmanlık hizmeti de vermekte.

HABERİ PAYLAŞ: