İcralık borçlar tek kalemde silinip atılacak! Devlet desteğinin detayları belli oldu!

Uzun bir süredir beklenen haciz ve icra borçlarının silinmesine ilişkin konu ile ilgili detaylar belli oldu. Gelen bilgiler ise vatandaşlara umut oldu!

Ekonomi 04.10.2022 - 19:01 04.10.2022 - 19:01 Berkay Demiröz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından duyurulan, dar gelirli vatandaşların icralık ve hacizlik borçlarının silinmesine yönelik devlet desteği ile ilgili gelişmeler vatandaşların büyük bir kısmı tarafından sıkı bir şekilde takip ediliyor.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bu önemli konuya ilişkin detaylar birer birer duyurulurken son olarak bakan Nebati NTV'ye açıklamalarda bulundu.

Bir süre önce duyurulan ve milyonlarca vatandaş tarafından merakla beklenen icalık ve hacizlik borçların silinmesine ilişkin konuyla ilgili detaylar bir bir belli olmaya başladı. 2023 öncesi verilen devlet destekleri bir bir arttırılırken vatandaşlara sunulan imkanlar da büyük ölçekli olarak artıuş gösterdi.

Eğitim desteği, prefabrik e desteği gibi devlet tarafından verilecek olan devlet destekleri dikkat çekerken çok sayıda dar gelirli vatandaş da alabilecekleri ödemeleri araştırıyor.

Son olarak gündemin en popüler konularından olan ve devlet destekleri arasında önemli bir yere sahip olan, dar gelirli vatandaşların icralık ve hacizlik borçlarına ilişkin düzenleme ile ilgili Bakan Nebati NTV'ye çeşitli açıklamalarda bulundu. 

Bakan Nebati, “Kamu maliyesine önemli bir yük getirmeden bu borçların tasfiyesini amaçlıyoruz. Bu borçlarda varlık yönetim şirketleri ve işletme hesabına göre defter tutan şirket veya kurumlar alacaklı tarafı oluşturuyor. Borçlular ise gerçek kişi. Vatandaşlar 30 milyar liraya yakın icra borç yükünden kurtulacak. Bu sayede küresel ekonomik kriz ve salgının en fazla etkilediği alt gelir düzeyindeki vatandaşların icralık borçlarının tasfiyesi gerçekleşecek.” ifadelerini kullandı

2023 yılına girmeden önce bu konunun meclise sunulması ve yasa değişikliğine gidilmesi bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@