Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde 3600 ek göstergenin çözümü için yeni sözlerin verilmesi gündemde geniş yankı uyandırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından partisinin kurmayları ise konuyla ilgili çalışmalara hemen başladığı kaydedildi.

Gündemdeki 3 Mesele AK Parti’nin Masasında

Her kesimden vatandaşı yakından ilgilendiren ve Türkiye’nin gündeminde uzun süredir ilk sıralarda yer alan 3 önemli mesele AK Parti’nin de gündeminde geç de olsa yerini aldı. 3600 ek gösterge ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2022 yılında bu çalışmanın tamamlanması talimatının verilmesinin ardından 3600’ün geleceği iyice kesinleşti.

AK Parti gündemindeki bir diğer çalışma ise 2022 yılı asgari ücret çalışmaları. Özellikle son dönemdeki fiyat artışlarına bağlı olarak kulislerde asgari ücrette ciddi bir artışa gidileceği ifade ediliyor. MHP’nin asgari ücretten verginin kaldırılmasını teklif etmesi ise bu konun da masaya yatırılacağını düşündürdü.

EYT meselesinde ise yine Erdoğan’ın talimatının ardından kollar sıvandı. 5 farklı formül üzerinde çalışmaların yürütüleceği belirtiliyor. SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı için her gruba ve yaş için farklı formüller geliştirilecek.

Müteahhitlere ayrı ev alacaklara ayrı kötü haber! Ekim ayı ince kalın inşaat demiri fiyatları belli oldu! Müteahhitlere ayrı ev alacaklara ayrı kötü haber! Ekim ayı ince kalın inşaat demiri fiyatları belli oldu!

EYT İçin 5 Farklı Formül Masaya Yatırıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatının ardından ciddi bir çalışma başlatılan EYT’ye ilişkin 5 farklı formülün masada olduğu ifade ediliyor. Kısmı emeklilik, kalan sürenin tamamlanması, primin tamamlanması, Almanya sistemi ve Finlandiya sistemi dikkat çeken konu başlıkları olarak kayda geçti. 2023 öncesinde EYT meselesinin çözüme kavuşturulacağının hedeflendiği ifade ediliyor.

Asgari Ücrette Ciddi Bir Artışa Gidilecek

Asgari ücretin belirlenmesine ilişkin görüşmeler Aralık ayında başlayacak. 4 toplantıda hükümet ve sendikalar arasında yapılan görüşmeler ile belirlenen asgari ücretin bu yıl ciddi bir artışa gideceği belirtiliyor. Özellikle MHP’nin asgari ücretten vergi alınmamasına ilişkin teklifi ise konunun ciddiyetini artırdı. Bu gelişmeler ışığında kulislerde ise asgari ücretin 3 bin 500 TL olabileceği konuşuluyor.