Sermayesiz e-ticaret nasıl yapılır? İnternetten tişört tasarlayıp satarak para kazanmanın yolları neler? Sermayesiz e-ticaret nasıl yapılır? İnternetten tişört tasarlayıp satarak para kazanmanın yolları neler?

Ekonomistlerin dolar kuru yorumları ve tahminleri yakından takip edilirken bir dolar tahmini de Merkez Bankası tarafından yapıldı. Merkez Bankası 2023 dolar kuru tahmini ile rekor rakamı açıklarken ekonomistlerin tahminleri yine yükselişi işaret etti. Amerika Merkez Bankası FED tarafından yapılan faiz artırımları ve uygulanan agresif parasal sıkılaşma politikası ile dolar kurunda rekor yükseliş yaşanmıştı. 

Dolar endeksi tüm küresel piyasalarda hızla değer artışı yaşayarak yukarı yönlü hareket ederken Türk Lirası ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından yapılan faiz indirimi ve yükselen enflasyon rakamları nedeniyle negatif ayrışarak daha fazla değer kaybı yaşamıştı. TL'de yaşayan erime ile rekor kuru tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak 18.50 TL bandını da aşmayı başarmıştı. 

2023 YILINDA 1 DOLAR KAÇ TL OLUR, OLACAK?

Dolar kurunda yaşanan yükseliş ile dolara yatırım yapmak isteyenler kadar dolar borcu olanlarda kurda yaşanacak gelişmeleri takip etmeye başlarken yine elinde dolar olanlarda 2023 yılı tahminlerini araştırmaya başlamıştı. Ekonomistlerin dolar yorumları ve tahminleri süreçte yakından takip edilirken Merkez Bankası son beklenti anketi verilerini açıkladı. 

beklenti anketi

Merkez Bankası beklenti anketi verisi ile bu dönemde finansal sektör temsilcilerinden 28 kişi, reel sektör temsilcilerinden 4 kişi ve profesyonellerden 8 kişi olmak üzere toplam 40 ekonomistin katılımı ile gerçekleştirdiği beklenti anketi sonuçlarını kamuoyuna duyurdu Açıklanan anket verisi ile Merkez Bankası 2023 yılı dolar kuru tahmini beklentisi de ilan edilmiş oldu. 

dolar anketi

MERKEZ BANKASI 2022 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ KAÇ TL, NE KADAR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından açıklanan beklenti anketi verilerine göre 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi 19,65 liradan 19.51 liraya düştü. 12 ay sonrası dolar kuru tahmini beklentisi rakamı ile 2023 yılı dolar kuru tahmini beklentisi ise 22.07 lira olarak duyuruldu. Böylelikle "dolar kuru 20 TL seviyesini aşar mı?" sorusuna da böylelikle yanıt verilmiş oldu. Pek çok ekonomist dolar kurunda bu seviyenin müdahale seviyesi olduğunu belirterek seçim öncesi böyle bir rakama izin verilmeyeceği iddiasını gündeme taşımıştı.