Hazine ve Maliye Bakanlığından Kritik Mesaj! Bakan Yardımcısı Açıkladı: Faiz İndirimleri Devam Edecek!

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, TCMB faiz indirimlerine yönelik çok kritik mesajlar verdi. İşte Hazine'nin yeni faiz politikası…

Ekonomi 26.11.2021 - 10:02 26.11.2021 - 10:02 Serhat Karaman

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, geçtiğimiz gün gece saatlerinde yaptığı açıklamalar ile dikkat çekti. Ülke ekonomisi hakkında çok kritik değerlendirmelerde bulunan ve önemli mesajlar veren Nebati, özellikle kur artışında yaşanan sert yükseliş sonrasında faiz indirimlerinin devam edeceği mesajını verdi. Bazı kesimler tarafından kurda yaşanan fiyat artışlarının doğrudan faiz indirimleri ile alakalı olduğunun ifade edilmesinin ardından hükümet cephesinden faiz indirimlerine devam edileceği mesajları ise yeni tartışmalara neden oluyor. Geçtiğimiz akşam sosyal medya hesabı üzerinden arka arkaya yaptığı paylaşımlarla gündem olan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, ekonominin gündeminde ilk sırada yerini aldı.

Hükümetin Faizleri İndirmekte Kararlılığı Devam Ediyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından politika faizlerinin 100 baz puan daha indirilmesinin ardından gelen tartışmalar büyüyerek devam ediyor. Son olarak Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati tarafından geçtiğimiz gece arka arkaya atılan tweetler dikkat çekti.

Faizlerin indirilmesine yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı kanaate sahip olduğunu ifade eden Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’nin bu paylaşımları yeni bir bakan değişikliği olabileceği yorumlarının da gündeme gelmesine neden oldu. Enflasyonun azaltılması için mevcut piyasa koşullarında politika faizlerinin enflasyon altında tutulmasının normal olduğuna dikkat çekmişti.

Kur ve İstihdam Hakkında Önemli Açıklama

Faizlerin düşmesi gerekliliğinin altını çizen Bakan Yardımcısı Nebati, düşük faiz avantajları ile ihracat artışlarından elde edilen gelirlerin de ithalat için en önemli unsurlar olan birçok kalemde yatırımların yönlendirileceği ifade edildi. Bu sayede enflasyon üzerinde kur baskısının azaltılması ve istihdamın da sağlanmasına olanak tanınacak.

Bakan Değişikliği Gündeme Geldi

Gece yarısı peş peşe atılan tweetler sonrasında Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’nin öne çıkan paylaşımları yeni bir bakan değişikliği olabileceği değerlendirmelerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ın geçtiğimiz günlerde faiz ve enflasyona ilişkin açıklamaları sonrasında koltuğu Bakan Yardımcısı Nebati’ye bırakabileceği yorumları ortaya çıktı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@