Halkbank’tan Kadın Girişimcilere Can Suyu! 100 Bin Lira Dağıtacak! Başvuran Kadınlara Kredi Fırsatı!

Kadın girişimcilere özel kredi paketi Halkbank’ta. Banka kadın girişimcileri destekleme kararı aldı

Ekonomi 11.10.2021 - 16:09 11.10.2021 - 16:09 Göksel Sarı

Halkbank toplum içerisindeki bazı kesimler uygun desteklemeli krediler veriyor. İş hayatında kalıcı olmasını hedefledikleri kadınlar için de bu destekleme paketleri açıklandı. Kadın girişimciler finansman desteği sağlayan banka, ekonomik avantajlar sunuyor.

Halk Bankası'ndan Kadın Girişimcilere Destek

Kadın girişimcilerin kurdukları işletmeler ile çalışma hayatına katılması sırasında devlet bazı aracı kurumlar ile desteklemeler yapıyor. Bu desteklemeler genellikle KOSGEB üzerinden yapılırken, çoğu zaman hibe veya sıfır faizli kredi ödemeleri yapılmakta. Bu desteklemeler bir tanesi de Halkbank aracılığı ile yapılıyor. Kendi işletmelerini kurmuş veya bir işletmede yüzde 50’den fazla ortaklıklık bağı bulan kadınlar bu kredilerden faydalanabilir. Peki Bu kredinin başvuru şartları ve miktarları nedir?

Başvuru Şartları Neler?

Gerçek kişi şahıs işletmesi veya hisselerin toplamının en az yüzde 50’si başvuru tarihi itibari ile kadın girişimcilere ait olan tüzel işletmeler başvuruda bulunabilir. Kadın girişimcilerin kredi kullanabilmeleri için, işletmelerinin 1 yıllık faaliyet süresini doldurmuş olmaları ve son mali yıl cirosunun 3 milyon lirayı aşmaması gerekmektedir. Kredi talebinde bulunan kadın girişimci, sahibi yad ortağı olduğu işletmenin yönetimine ve faaliyetine aktif olarak katılıyor olmalıdır. Tüzel kişi şirketlerde birden fazla kişinin kadın girişimci kriterine uygun olması halinde yalnızca bir girişimciye kredi sağlanır.

Kredinin Detayları

Bankanın sağlamış olduğu diğer kadın girişimci kredi paketlerinden faydalananların başvuramadığı kredi ile istihdam yaratmış kadınlar için özel fırsatlar sunuluyor. Kredi için belirlenen tarih boyunca kadın girişimlerin hiçbir havale ve EFT masrafı ödemeyeceği de banka tarafından belirtiliyor. bu krediler başvuran ve onay alan girişimcilere azami 6 ay anapara ödemesi yapmadan 36 aylık vade ile kredi veriliyor. Ödemesiz dönem faizi 1 veya 3 ayda bir tahsil edilecektir. Kredinini üst kullanım limiti ise 100 bin lira olarak belirlenmiş durumda. Azami limit kapsamında kullanılan kredilerde ise 5 bin lira limitli Dost Hesap ve 5 bin lira limitli Paraf Kobi Kart ürünleri sunulacaktır.