Halkbank’tan Devlet Destekli Konut Kredisi! 1,15 Faiz Oranı En Uygun Konut Kredisi!

Halkbank’ın kentsel dönüşüm konut kredisine devlet desteği geldi! Açıklama yapıldı.

Kredi 13.10.2021 - 07:03 13.10.2021 - 07:03 Göksel Sarı

Afet riski olan bölgelerde ve yapısal olarak eskimiş, kullanım ömrü dolmuş binalarda kentsel dönüşüm hareketleri başladı. Bir kaç yıldır devam eden bu hareket ile ülkenin hemen her yerinde yapısal olarak sıkıntıları bulunan ve oturulması riskli binaları kat sahipleri ile anlaşılarak yeniden yapılıyor.

200 Bin Lira Kira Yardımı Var

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binalarda mülkleri olan vatandaşlar yeniden yapım sırasında ya akrabalarının yanına geçici bir süre yerleşiyor yada devletten 2000 liraya kadar kira yardımı alarak kiraya çıkıyorlar. Bu durumlar evlerini anlaşmalı müteahhitlere veya TOKİ’ye yeniden yaptıranlar için geçerli. Ancak kentsel dönüşüm kapsamında kendi evini kendisi yenilemek isteyen fakat maddi durumu buna yetersiz olanlar için Halkbank kentsel dönüşüm kredileri hazırladı.

Halkbank Şubelerine Gitmek Yeterli

Halkbank tarafından hazırlanan krediler ile uygun faiz oranları ve devlet desteklemesi sayesinde afet riski olan bölgelerdeki yapılar sahipleri tarafından yenilenebiliyor. Halkbank bu krediler için bir limit tutarı da belirlemedi .Yapılacak başvurulara göre değerlendirilecek olan limitler evin toplam maliyetinin yüzde 75’ina kadar kredilendirmeler yapılacak. Kentsel dönüşüm kredisi kullanmak isteyenler başvurularını en yakın Halkbank şubesinden yapılabiliyor.

Krediye Devlet Desteği

Herhangi bir kredi tahsis ücreti olmaksızın verilen krediler için belirlenen faiz oranı ise yüzde 1.15. Devlet destek oranı olan yüzde 0.33 ile beraber yüzde 1.48 olan uygun faiz imkanı ile evler yenileniyor. 120 aya kadar vade imkanı sunan banka devlet desteklemeleri ile birlikte cazip bir kentsel dönüşüm kredi kampanyası oluşturmuş durumda. Kredi kullanmak isteyen kişilerin evlerinin risk analiz raporunu bankaya sunumları gerekiyor. Bu işlemden sonra banka gerekli ekspertiz ve analiz işlemlerini yaparak kredi verilecek tutarı belirliyor.

Kredilerde devlet destekli 0.33’lük bir pay olduğu için faiz oranı kullanılan kredinin miktarına göre değişiklik göstermiyor. Yani 100 bin liralık kredi ile 1 milyon liralık kredinin faiz oranları eşitlenmiş durumda