Türkiye’de Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) katılan vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Geleceğini garanti altına almak ve devlet katkılı bir şekilde emekli olabilmek için BES kampanyaları büyük önem taşıyor. Bu kapsamda 18 yaş altından küçük çocuklarını BES’e daha erken yaşta dahil ederek çocukların geleceğini güvence altına almak mümkün oluyor.

Çocukların Geleceği İçin Yüzde 25 Devlet Katkısı

BES kanununda yapılan yasal düzenleme kapsamında 18 yaşından küçük çocukların sisteme girmelerinin önündeki engel kaldırıldı. Bunun üzerine Türkiye’nin en fazla bireysel ve ticari müşteriye sahip kamu bankalarından biri olan Halkbank ile Türkiye Hayat Emeklilik Sigorta yeni bir ortaklık yaptı. Halkbank ve Türkiye Hayat Emeklilik Sigorta işbirliği ile sunulan yeni kampanya kapsamında 18 yaşından küçük çocuklara özel, yüzde 25 devlet katkılı BES avantajları sunuluyor.

Yapılan değişiklikler sonucunda bir ailenin çocuk dahil her bir üyesi için hayata geçen sözleşmelerde bireyler ayrı ayrı yüzde 25 devlet katkısı avantajlarından yararlanabiliyor. Türkiye Hayat Emeklilik Sigorta’nın 18 yaş altı çocuklara özel BES planları ile çocukların geleceği istikrarlı ve uzun süreli birikimle güvence altına alınabiliyor.

Halkbank BES Kampanyası

Çocuklarının geleceği için düzenli olarak ve uzun süreli birikim yapmak isteyenler, 150 TL’den başlayan aylık katkı payı tutarı ödemeye başlayabiliyor. Faizli ve faizsiz fon alternatifleri sunulan BES kampanyası kapsamında ayrıca yüzde 25 oranında devlet katkısı fırsatı devam ediyor. Bu şekilde çocukların geleceğini güvence altına almak mümkün oluyor.

Halkbank ve Hayat Emeklilik Sigorta kapsamında başlatılan BES planında sisteme giriş anında giriş aidatı alınmıyor. Ayrıca sistemde 5 yılını dolduran sözleşmeler için herhangi bir çıkışa ertelenmiş giriş aidatı bulunmuyor. 5 yılını doldurmamış sözleşmeler ise her yıl için aylık brüt asgari ücretin yüzde 6’sı oranında tutar alınıyor. Bu plan kapsamında yönetim gider kesintisi de olmadığı için masrafsız şekilde birikim yapılabiliyor.