Son günlerin en önemli konularından olan TOKİ 250 bin sosyal konut projesi dün öğle saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen tanıtıldı. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başvuruların başlangıç tarihi olarak bugün işaret edilmişti. Başvurular bugün itibarıyla başladı.

Çok sayıda vatandaş başvuru işlemlerini gerçekleştirirken pek çok vatandaş da TOKİ sosyal konut projesi ile ilgili aklına takılan soru işaretlerini arama motorlarında ve sosyal medya platformlarında sıklıkla aratıyor.

Pek çok vatandaşın dünden bugüne yaptığı aramalarda TOKİ 250 bin sosyal konut projesine hacizlik, icralık olanların başvurup başvuramayacağının merak konusu olması dikkat çekti. Üstüne haciz, icra dosyası bulunan ancak TOKİ tarafından hazırlanmış olan bu sosyal konut projesinden faydalanmak isteyen çok sayıda vatandaş bulunuyor. Peki TOKİ sosyal konut projesinden icralık olanlar faydalanabilir mi?

Hacizli ve icralık olanlar TOKİ 250 bin konut projesine başvuru yapabilir mi?

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİ DUYURULDU!

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmen duyurulan ve tanıtımı yapılan TOKİ 250 bin sosyal konut projesi için Cumhurbaşkanı'nın sözleri herkesin dikkatini çekmişti. Erdoğan'ın söylediklerinden öne çıkanlar şu şekilde;

“Geçtiğimiz 20 yılda ülkemizi her alanda olduğu gibi konut üretiminde de asırlık hizmetlerle buluşturduk. TOKİ vasıtasıyla yüzde 90’ı sosyal konut olmak üzere 1 milyon 170 bin konu inşa ettik. Şehirleri şehir yapan en önemli unsur olan doğal, tarihi ve kültürel mirası korumaya özel hassasiyet gösterdik. Halen daha 45 ilimizde 80 tarihi meydanımızı kültürel dokuya uygun şekilde yeniden yapıyoruz.”

2012 yılında toplamda 6 milyon yapıyı içeren tarihimizin en büyük kentsel dönüşüm hamlesini başlattık. Bugün de sosyal konut odaklı şehircilik atılımımıza yeni bir halka ekliyoruz. 2019 yılında önce 50 bin adetlik ve sonrasında 100 bin adetlik sosyal konut projesi başlatmıştık. Bu projeye 2 milyon vatandaşımız başvurmuş ve bu projeleri sürekli hale getirmeye karar verdik. Bu karara uygun olarak 81 ilde konut, arsa ve iş yeri projelerine başlıyoruz.

Hacizli ve icralık olanlar TOKİ 250 bin konut projesine başvuru yapabilir mi?

SON DAKİKA: Dezenformasyon yasası meclisten geçti! SON DAKİKA: Dezenformasyon yasası meclisten geçti!

Yatay mimari esasıyla depreme dayanıklı şekilde inşa edeceğimiz bu projeler aynı şekilde ülke çapında devam edecektir. Bu projelerde mahalle kültürünü devam ettirecek ve yeşili ön plana alacaktır. Bu kampanya dünyadaki en büyük sosyal konut projesidir.

Şehit yakınlarına ve gazilere 12.500 konut, engelli vatandaşlarımıza 12.500 konut ve emekli vatandaşlarımıza da 50 bin konut kontenjanı ayırıyoruz. Gençlerimize de 50 bin konut için kontenjan ayırdık. Konutlarımızın maliyet fiyatları üzerinden yüzde 40 indirim yaptık. Vatandaşlarımız 608 Bin TL olan 2+1 konutlarımıza aylık 2.280 TL’den başlayan taksitlerle 240 ay vadede sahip olacaktır. Toplam 850 Bin TL fiyata sahip 3+1 konutlarımıza aylık 3.187 TL’den başlayan taksitlerle ödenecektir. Bu konutlar için yüzde 10 peşinat ödenecek ve taksitler de sözleşmenin imzalanması ile başlanacaktır.

Erdoğan'ın bu açıklamalarından sonra çok sayıda vatandaş TOKİ sosyal konut projesine icralı ya da hacizli kişilerin başvuru yapabilip yapamayacağını araştırmaya başladı. 

İCRALI YA DA HACİZLİ VATANDAŞLAR TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİNE BAŞVURU YAPABİLİR Mİ?

Hacizli ve icralık olanlar TOKİ 250 bin konut projesine başvuru yapabilir mi?

Dün yapılan açıklamalar ile Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmen duyurulan sosyal konut projesi için çok sayıda vatandaş icralı ya da hacizli kişilerin konut projesine katılıp katılamayacağını merak etmeye başladı. Peki hacizli vatandaşlar TOKİ sosyal konut projesinden faydalanabilir mi?

TOKİ Başkanı Ömer Bulut tarafından yapılmış açıklamalar kapsamında başvuru yapan kişilerin hacizli olup olmamasının önemli olmadığı ve dikkate alınmadığını her vatandaşın başvuru yapması gerektiğini belirtti.