Yüksek Doğalgaz Faturası İstanbulluları İsyan Ettirdi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Yüksek Doğalgaz Faturası İstanbulluları İsyan Ettirdi

GÜNDEM

4 Mayıs 2020 Pazartesi 01:23:03

Yüksek Doğalgaz Faturası İstanbulluları İsyan Ettirdi

2020 Nisan ayı doğalgaz faturalarının yüksel gelmesi İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımızı çileden çıkarttı. Bazı vatandaşlarımızdan gelen yorumlara göre doğalgaz faturası normalden iki kat fazla geldi. EPDK’nın kıyasen faturalandırma kararını ardından İGDAŞ cephesinde neler yaşandı?

İstanbullular gelen doğalgaz faturalarına isyan etti. Havaların güzel olması karşın yüksek miktarda gelen doğalgaz faturaları karşısında halktan tepkiler gecikmedi. İGDAŞ tarafından kesintisi yapılan faturaların ardından halk isyan etti.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gösteren yeni tip korona virüs salgını sonrasından birçok önlem alınmıştı. Salgınla birlikte alınan diğer bir önlemde fatura okumalarına ilişkindi. Alınan önlem ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından alınmıştı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından alınan karara göre kıyasen faturalandırma işlemleri yapılacaktı.

Fakat İstanbul’daki doğalgaz dağıtımından sorumlu İGDAŞ kıyasen fatura görmeme kararı aldı. Havaların güzel gitmesine karşı yüksek faturalarla karşılaşan vatandaşlar ise tepkilerini göstermekte geç kalmadı. Yüksek faturalar karşısında şaşkına dönen vatandaşlar ise faturalarının normalden iki kat daha fazla olduğunu iddia etti. Halk ise şimdi fazla gelen doğalgaz ve su faturaları için indirim beklemekte. İGDAŞ tarafından ise yapılan açıklamada ödemelerin zamanında yapılması talebi geldi.

KIYASEN FATURALANDIRMA YAPILMADI

Korona virüsü salgını neticesinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu açıklamada bulunmuş ve kıyasen faturalandırma yapılacağını duyurmuştu.

Kıyasen Fatura Nedir?
Kıyasen fatura bir önceki yılın aynı dönemi ile, iki yıl önceki aynı dönemin, ortalaması alınarak fatura kesimidir.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından alınan karara göre ise, salgınla mücadele kapsamında kasten fatura kesimi yapılacaktı.

İGDAŞ AÇIKLAMA YAPTI

İGDAŞ ise bu durum karşısından açıklama yaptı. İGDAŞ tarafından yapılan açıklamada ise, İGDAŞ olarak sayın abonelerine kıyas fatura göndermediklerini belirtmiş. Duyurunun devamında ise İGDAŞ, tüm sayaçların yerinde okunduğunu ve gerçek tüketimler baz alınarak faturaların kesildiğini belirtti. Ayrıca İGDAŞ yüksek fiyatlara gelen tepkiyi de şu şekilde yorumladı, mart ayının soğuk geçmesi ve alınan önlemler sebebiyle evde kalan İstanbul’daki vatandaşlarımızın doğalgaz kullanımının hayati şekilde arttığını belirtti.

İSTANBULLULAR İNDİRİM BEKLİYOR

Korona virüsü kapsamında evde kalan ve ücretsiz izne ayrılan birçok vatandaşlar ise yüksek gelen doğalgaz ve su faturaları karşısında indirim bekliyor. Bu zorlu günlerde, her zamankinden fazla gelen faturalarını ödemekte zorlanan İstanbullular ise İstanbul Büyükşehir Belediyesinden, Milli Dayanışma kampanyası kapsamında faturalarında indirim yapılmasını istedi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı