Yeni korona tedbirleri belli oldu! İçişleri Bakanlığı 8 Eylül kararını duyurdu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Yeni korona tedbirleri belli oldu! İçişleri Bakanlığı 8 Eylül kararını duyurdu

GÜNDEM

8 Eylül 2020 Salı 20:08:29

Yeni korona tedbirleri belli oldu! İçişleri Bakanlığı 8 Eylül kararını duyurdu

İçişleri Bakanlığı koronavirüs salgın tedbirleri kapsamında yeni yasakları ve kararlarını açıkladı. Yurt genelinde her alanda maske takma zorunluluğu getirilirken, restorant ve kafeler içinde yeni kararlar alındı. Toplu taşıma araçlarında da yarından itibaren yeni tedbirler geçerli olacak.

Vaka sayılarının tekrar artması ile birlikte;İçişleri Bakanlığı, Koronavirüs ile mücadele etmek için yeni önlemler aldı. Alınan önlemler kamuoyunda büyük ses getirdi. Yayımlanan genelgeye göre alınan önlemler 81 ilde de geçerli olacak. İşte İçişleri Bakanlığı’nın 8 Eylül 2020 tarihinde aldığı koronavirüs önlemleri…

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile birlikte İçişleri Bakanlığı yeni koronavirüs önlemleri almaya karar verdi. 81 şehir valiliğine, İçişleri Bakanlığı tarafından “Covid 19 Tedbirleri” konulu ek genelge gönderildi.

Gönderilen genelgede, önümüzdeki süreçte şehir merkezlerinde uygulanacak kararlara ilişkin detaylara yer verildi. Genelge kapsamında, salgınla mücadele sürecinde alınacak yeni önlemler belirlendi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI YENİ KORONAVİRÜS GENELGESİ

İçişleri Bakanlığı tarafından ilan edilen yeni düzenlemeler ve önlemler şunlar oldu;

Toplu Taşıma İçin Alınan Yeni Kararlar

Koltuk kapasitelerinde seyreltme veya kaldırılma yapılamayan otobüslerde, minibüs ve midibüslerde iç hacim bakımından sosyal mesafe kurallarına uyulamayacağı için şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınması yasak olacak.

Yukarıda belirtilen araçlara ek olarak, metro, tramvay, metrobüs ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş veya kaldırılmış otobüslerde, sosyal mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde; hangi sayıda ayakta yolcu alınabileceği il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları tarafından belirlenecek.

Metro, tramvay, metrobüs ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta seyahat edebilecek yolcu sayısını belirten levha/tabela herkesin görebileceği bir şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenecek.

Restoran ve Kafeler İçin Alınan Yeni Kararlar

Kafe, restoran benzeri tüm yeme-içme veya eğlence yerlerinde,saat 00.00’dan sonra canlı müzik, kayıt dinletilmesi gibi her türlü müzik yayınına hiçbir şekilde izin verilmeyecek. Mülki idare amirlerinin koordinasyonu ile birlikte kolluk birimleri ve yerel yönetimler bu konuda gerekli olan tüm tedbirleri alacak.

Maske İçin Alınan Yeni Kararlar

Meskenler hariç olmak üzere ülke genelinde bulunan; kamuya açık alanlar, sokaklar, caddeler, parklar, bahçeler, piknik alanları, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar gibi tüm alanlarda bulunan vatandaşlara maske takma zorunluluğu getirildi.

KURALLARA UYMAYANLARA CEZA KESİLECEK

Yayınlanan yeni genelgede belirtilen kararlara uymayan gerçek ve tüzel kişilere ceza uygulanacak ve uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda vali ve kaymakamlar gerekli hassasiyeti gösterecek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı