VGM üniversite burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

VGM üniversite burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

GÜNDEM

23 Ekim 2020 Cuma 13:45:51

Son Güncelleme: 23/10/2020 13:40:05

VGM üniversite burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM)üniversite burs başvuru ekranı 15 Ekim 2020 tarihinde açıldı. Başvurularını tamamlayan özellikle üniversite öğrencileri burs sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyorlar. VGM burs başvuru süreciyle ilgili tüm merak edilenleri bu yazımızda bir araya getirdik.

1 Ekim tarihinde başlayan; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için yapılan VGM ortaöğretim burs başvurularının 15 Ekim’de sona ermesiyle birlikte Yükseköğrenim başvuruları başladı. VGM başvuru şartlarını taşıyan öğrenciler, VGM yükseköğrenim burs başvuru formunu doldurarak başvurularını gerçekleştirecekle. Başvuruların başlamasıyla birlikte öğrenciler “VGM burs başvurusu nasıl yapılır? Kimler VGM bursu alabilir? VGM bursu alanlar KYK bursu alabilir mi? VGM burs sonuçları ne zaman açıklanacak? VGM burs başvuruları ne zamana kadar devam edecek? VGM üniversite bursu ne kadar? VGM bursu şartları neler? VGM bursu kimlere verilir?” gibi soruların yanıtlarını araştırmaya başladı. Sizler için, VGM bursuyla ilgili tüm detaylara haberimizde yer verdik. İşte VGM bursuyla ilgili tüm merak edilenler…

VGM ÜNİVERSİTE BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN? VGM BURS BAŞVURUSU BAŞLADI MI?

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM), 2020-2021 Öğretim Yılı Yükseköğrenim Bursu için başvuruları 15 Ekim 2020 tarihinde başlattı. VGM’nin resmi internet sitesi üzerinden yapılacak olan başvurular, 30 Ekim 2020 tarihinde sona erecek.

VGM BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) 2020-2021 eğitim öğretim dönemi üniversite burs başvuruları, VGM’nin resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. VGM Yükseköğrenim bursuna başvuru yapabilmek için öncelikle www.vgm.gov.tr adresinde başvuru ekranında yer alan kısma T.C kimlik numarası, doğum tarihi, anne baba adı ve kimlik seri no bilgilerini girmesi gerekmektedir. Ardından başvuru formunu doldurup oluşturulan belgeyi PDF formatında kaydetmesi gerekmektedir.

KİMLER VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (VGM) BURSU ALABİLİR?

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğine göre, burs alamayacak öğrenciler şu şekildedir;

  • Sürekli bir işte çalışıp en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip olan öğrenciler
  • Yabancı uyruklu öğrenciler
  • Polis Akademisi ve askeri okul öğrencileri
  • Öğrenim süresi uzayan öğrenciler
  • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri
  • Kamu kurumlarından karşılıksız burs ve eğitim yardımı alan öğrenciler
  • Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrenciler
  • Önceki eğitim yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü bursundan yararlanırken başarısız olduğu için bursu kesilen öğrenciler yükseköğrenim bursundan yararlanamaz.

Ancak, Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayıyla Türkiye’ye eğitim almak için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlük tarafından belirlenen burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılıp burs verilebilmektedir.

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (VGM) BURSU NE KADAR?

2020-2021 eğitim yılı için; ortaöğrenim öğrencilerine aylık 75 lira, yükseköğrenim öğrencilerine ise aylık 300 lira burs verilmektedir. Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarından birinde okuyan yabancı uyruklu öğrencilere de 600 lira burs verileceği öngörülmektedir.

KYK’dan burs alan öğrenciler Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden (VGM) Yükseköğrenim Bursu alabilir mi?

KYK’dan burs alan öğrencilerin VGM Yükseköğrenim Bursundan yararlanamaz. Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin 5. Maddesinin (e) fıkrasına göre kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilerin VGM yükseköğrenim bursundan yararlanması mümkün değildir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) Üniversite burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) yükseköğrenim burs sonuçlarını KYK’nın burs başvuru sonuçlarını açıklamasının ardından açıklamaktadır. Öğrenciler hem Vakıflar Genel Müdürlüğüne hem KYK’ya başvuru yapabilir fakat KYK bursu almaya hak kazanan öğrencilerin, KYK ile taahhütname imzalayıp imzalamamasına bakılmaksızın VGM Yükseköğrenim Bursu başvurusu iptal edilmektedir. Hali hazırda Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu alırken KYK bursu almaya başlayan öğrencilerin de VGM bursu kesilir.

KYK’dan kredi alan öğrenciler Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden (VGM) Yükseköğrenim Bursu alabilir mi?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen Yükseköğrenim Bursundan, KYK’dan öğrenim kredisi alan öğrenciler de yararlanabilir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı