Vaka Sayısı Artık O İlçede Sıfır! Sadece 20 Günde Vaka Sayısını Sıfıra İndiren İlçemiz
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Vaka Sayısı Artık O İlçede Sıfır! Sadece 20 Günde Vaka Sayısını Sıfıra İndiren İlçemiz

GÜNDEM

6 Aralık 2020 Pazar 18:09:47

Son Güncelleme: 06/12/2020 18:09:53

Vaka Sayısı Artık O İlçede Sıfır! Sadece 20 Günde Vaka Sayısını Sıfıra İndiren İlçemiz

Tüm dünyayı etkisine alan koronavirüs salgın, kış aylarının gelmesiyle birlikte daha hızlı yayılıyor. Kaymakam Tuncay Kaldırım uyguladıkları yöntemlerle sadece 20 günde koronavirüs vakalarını sıfıra indirdiklerinin altını çizdi.

Diyarbakır’ın 12 bin nüfuslu olan Çüngüş ilçesinde korona virüs vakalarında yaşanılan hızlı artış sebebi ile bu durum üzerine hızlı bir şekilde harekete geçen Kaymakam Tuncay Kaldırım, Hıfzıssıhha Kurulu ile toplantı yaparak, ilçeye giriş yapıldığı zaman HES kodu ile dışarıdan gelen vatandaşlara ise karantina uygulaması yapmaya başladı. Kaymakam Kaldırım, Çüngüş İlçesinde yaklaşık olarak 20 gün önceye kadar vaka sayılarının giderek arttığını belirterek, ” İlçemize gelişlerin önünü kestikten sonra vaka sayımız kademeli olarak aşağı inmeye başladı. 3 gün önce sıfıra ulaştık” dedi.

Diyarbakır’ın 12 bin nüfuslu Çüngüş ilçesinde yaklaşık 20 gün önceye kadar korona virüs vaka sayısının günde ortalama 90’a ulaşmaya başlaması ile Kaymakam tarafından toplanan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, salgına bazı önlemler aldı. Diyarbakır Çüngüş İlçesine girişlerde HES kodu uygulamasına geçilirken, Çüngüş İlçesine dışarıdan gelen kişilere de kalacakları yerlerde 10 günlük bir süre ile karantina şartı başlatıldı. İlçede ise belirlenen saatlerde ilçe camilerinden ve polis araçlarından vatandaşlara korona virüs tedbirlerine uyulması yönünde ikazlar yapılırken, güvenlik güçleri de ilçede iş yerleri ve halka açık olan alanlarda sıkı bir denetim denetim gerçekleştiriyor. Korona virüs vakası bulunan mahallelerde, apartman ve evlere ‘Burada Covid- 19 vakası vardır. Lütfen dikkatli olunuz’ şeklinde uyarı içeren levhalar asılıyor. Halkın duyarlı davranışı ve alınan tedbirler neticesinde ilçede vaka sıfırlandı.

Çüngüş Halkı Tedbirleri elden bırakmadı

Kaymakam Kaldırım, geçtiğimiz ay kasımın ilk günlerinde günlük 15- 20 arasında değişen vaka sayılarının 16 Kasım’da 90’a kadar çıkması üzerine İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nu topladıklarını belirtti yukarıdaki tedbirlere ek bir de vaka sayılarında her mahalleye sosyal medya hesaplarından ve kaymakamlık hesaplarından veya cami hoparlörlerinden açıkladığını belirten kaymakam. Vatandaşların kendi yaşadıkları yerlerde vaka olduğunu öğrenince daha temkinli ve dikkatli davranmaya başladığını dile getirdi. Yaşadıkları yerde vaka olduğunu öğrenince vatandaşlar kendi akrabaları ile daha sınırlı ilişki kurmaya başladığını bu durumun ise vaka sayılarının ciddi şekilde azalmasına neden olduğunu dile getirdi.

Çüngüş İlçesinde alınan kararlar neticesinde özellikle İstanbul, Adana ve Mersin gibi büyükşehirlerde yaşayan kişilerin, yaşadıkları illerde bulunan İlçe derneklerinin mesaj ve sosyal medya hesapları yolu ile duyurular yapıldığını ve vatandaşların kurallara uymada başarılı olduğu dile getirildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı