Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ücretsiz maske dağıtımı devam ediyor mu? Maske satışları başladı mı?

GÜNDEM

6 Mayıs 2020 Çarşamba 20:43:12

Ücretsiz maske dağıtımı devam ediyor mu? Maske satışları başladı mı?

Koronavirüs salgını sonrasında vatandaşlarımıza ücretsiz maske dağıtımı uygulaması başlatılmıştı. Maske satışlarının yeniden başlatılması kararının ardından herkes ücretsiz maske dağıtımı devam ediyor mu sorusunun cevabını merak ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında maskeler sorusunda merak edilen sorular yanıt buldu.

Korona virüsüyle mücadele kampındaalınan bir diğer tedbir ise maske takma mecburiyetiydi. Ülkemizdeki market, pazar ve toplu taşıma gibi kalabalık alanlar da maske takma zorunluluğu getirilmişti. Bu sebeple de maskelerin ücretsiz olarak dağıtılacağı öne sürülmüştü. Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklamalarda Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme planlarının hazırlandığını ve sınırlamaların azaltılarak sürdürülmeye devam edeceğini açıkladı.

Normalleşme sürecinin bir parçası olarak da bugüne kadar satışlarına izin verilmeyen maskelerin, vatandaşlar tarafından kolayca ulaşılabilen yerlerde satışlarına izin verileceğinin planlandığını duyurdu. Maske türlerine göre ise üst fiyatın belirleneceği de eklendi. Halkımızın mağdur edilmekten kaçınılacağı da belirtildi.

Peki maske satışları ne zaman başlayacak? Fiyatlar ne kadar olacak? Ücretsiz maske dağıtımı durdurulacak mı? Maskeler nerelerde satılacak?

Sayın Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısı 6.kez video konferans yoluyla gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan ise, normalleşme planlarının hazırlandığı ve aşamalı olarak kısıtlamaların azaltılacağını belirtti. Maskeler ile ilgili de açıklamalar da bulunan Cumhurbaşkanı, maskelerin bugüne kadar piyasalar da satışlarına izin verilmediğini ancak halkın kolayca ulaşabildiği noktalar da satışların başlayacağını duyurdu. Maske türlerine göre ise üst satış fiyatının belirleneceği açıklandı.

Sayın Erdoğan yaptığı açıklamalar ile maske satışlarının tekrardan yasal olacağını belirtti. Daha önce ülkemizde maske satışları yasaklanmıştı ve e-Devlet başvurusuyla eczanelerden ücretsiz alınacağı duyurulmuştu.

Maskeler nerede satılacak, kaç para olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, maske konusunda, bugüne kadar yasaklanan satışların artık halkın ulaşabileceği yerlerde belirlenen üst satış fiyatlarıyla birlikte satılacağını duyurdu.

Bu duyuru ile birlikte maske satışlarının yasak olarak tekrar başlayacağı duyurulmuş oldu. Maskeler izin verilen yerlerde halkın alımına sunulacakken, maske satış fiyatların usulsüzlük olmaması ve fırsatçıları engellemek amacıyla tavan fiyat belirleneceği ve bu şekilde satışların olacağı belirtildi.

Tavan fiyatlar ise henüz açıklanmasa bile 1 Türk lirasından tek kullanımlık maskelerini satışa sunulması bekleniyor. Cerrahi maske, tek kullanımlık maske, hijyenik maskeler ve diğer maskeler içinse üst tavan fiyatları hükümet tarafından belirlenecek.

Maskelerin satış yerleri de duyurulmasa da Eczaneler ’in satış yerleri olacağı konuşulmakta. Ayrıca Pazar girişleri ve büyük marketler gibi alanlarda ise yine satışların yapılacağı konuşulmakta.

Ücretsiz maske dağıtımı devam ediyor mu?

Ücretsiz maske dağıtımı ise durdurulmadı. Halka ücretsiz maske dağıtım uygulaması ise devam etmekte. Ücretsiz maskelerini edinmek isteyen vatandaşlarımız ise başvurularını E-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirler. Vatandaşlarımızın başvurularını tamamlamaları içinse TC. Kimlik numaralarını, isim ve soy isimlerini, adres ve telefon numarası bilgilerini eksiksiz belirtmeleri gerekmekte.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı