Türkiye’de ilk aşının uygulanma tarihi belli oldu! Ne zaman yapılacak?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Türkiye’de ilk aşının uygulanma tarihi belli oldu! Ne zaman yapılacak?

GÜNDEM

1 Aralık 2020 Salı 18:22:03

Türkiye’de ilk aşının uygulanma tarihi belli oldu! Ne zaman yapılacak?

Koronavirüs aşısıyla ilgili son dakika açıklaması Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi. Yapılan açıklamaya göre, Koronavirüs salgınına karşı etkili olan aşı ile Türkiye’de 90 günde 50 milyon aşılama yapılacak. Kronik hastalar ve sağlık çalışanları öncelikli olarak aşılanacak. İlk uygulama 11 Aralık’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yapılan Kabine Toplantısının ardından, artan koronavirüs vakalarını kontrol altına alabilmek için yeni tedbirler alınacağını açıklamıştı. Yeni kısıtlamaları duyuran Erdoğan, milyonlarca vatandaş tarafından beklenen koronavirüs aşısından da söz etti. İlk etapta 50 milyon dozluk bir anlaşma yaptıklarını ve vatandaşların bu aşılara herhangi bir ücret ödemeden ulaşabileceğini dile getirdi. Aşılamanın önümüzdeki ay sağlık çalışanlarıyla başlayacağını söyledi.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın son dakika açıklamasına göre, Aralık ayında aşılama programına yoğun bir şekilde başlanması hedefleniyor. Aralık ayında en az 10-20 milyon, Ocak ayında 20 milyon, Şubat ayında 10 milyon aşının temin edilmesi planlanıyor. Koca, aşılamanın 11 Aralık’tan sonra sağlık çalışanlarına uygulanarak başlayacağını açıkladı.

Bakan Koca, Bilim Kurulu’nun aşının uygulanma stratejisi üzerinde çalışmalar yaptığını ve Nisan’da faz 3’e geçilebileceğini dile getirdi.

AYDA 50 MİLYON AŞILAMA

Koronavirüs pandemisinin 90 günde 50 milyon aşılama yapılarak kontrol altına alınması planlanmakta. 2021’in ilk çeyreğinde, öncelik olarak kronik hastalar ve sağlıkçılar olmak üzere 25 milyon 500 bin kişiye iki doz aşı yapılacak.

İLK İKİ DOZ SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’YA YAPILACAK

11 Aralık’ta koronavirüs aşısının ilk iki dozu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yapılacak. Ardından, Bilim Kurulu tarafından “öncelikli” olarak görülen vatandaşlara ücretsiz olarak aşılama yapılacak. Öncelikli kategorisine giren vatandaşlar sağlık personelleri, kronik hastalar, 65 yaş ve üzeri, güvenlik görevlileri, kuryeler ve havayolu çalışanları olacak.

AŞI SİPARİŞLERİ DEVAM EDECEK

Sağlık Bakanlığı, yerli aşı devreye girene kadar, Çinli Sinovac şirketinden Mart ve Nisan aylarında da 20’şer milyon doz aşı sipariş etmeyi planlamakta. Yerli aşı uygulanmaya başlamadan önce, toplam 45 milyon 500 bin vatandaşın aşılanması hedefleniyor. Nisan ayından sonra yerli aşının devreye girmesiyle birlikte her ay ilave olarak 5 milyon vatandaş aşılanacak. . Kitle bağışıklığının oluşması için nüfusun en az yüzde 60’ının aşılanması gerekiyor. Yılbaşından sonra gelmek üzere Almanya’dan 25 milyon doz aşı da sipariş edildi. Rusya’nın Sputnik V aşısının da Türkiye’de uygulanabilmesi için görüşmeleri Sağlık Bakanlığı tarafından sürdürülüyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı