Türkiye koronavirüs aşısında insan deneylerine geçiş yapıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Türkiye koronavirüs aşısında insan deneylerine geçiş yapıyor

GÜNDEM

5 Ağustos 2020 Çarşamba 03:12:47

Son Güncelleme: 05/08/2020 02:38:27

Türkiye koronavirüs aşısında insan deneylerine geçiş yapıyor

Dünya çapında 18 milyondan fazla insanı etkisi altına alan koronavirüs salgınında yeni gelişmeler yaşanıyor. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal koronavirüs aşısının insanlar üzerinde uygulanmaya başlayacağını ifade etti.

Korona virüs salgını kapsamında ekonomi oldukça büyük darbe aldı ve dünya çapında ölüm oranı oldukça yükseldi. Anlık olarak dünyada enfekte olan sayısı da 18 milyonu aşmış durumda sadece Amerika Birleşik Devletleri bugün için 42 bine yakın yeni vaka açıkladı. Ülkemiz de içinde durum ciddi şekilde ilerlemekte. Bayram dönüşü sonrasında vakalar tekrardan yükseldi ve dört haneli sayılara çıkıldı.

Virüsün bulaşıcılık oranı da çok yoğun olduğu için dünyanın her noktasında aşı için çalışmalar başlamıştı. Şu sıralarda ise aşı çalışmaları hakkında ve virüsün doğası hakkında her gün yeni bir açıklama gelmekte. Bu yeni açıklamaların biri de ülkemizden TÜBİTAK’tan geldi.

TÜBİTAK Başkanı olarak görev yapmakta olan Prof. Dr. Hasan Mandal son dakika açıklaması yaptı. Yapılan son dakika açıklamasında Hasan Mandal, aşı çalışmaların da hayvan deneylerinin ilerlediğini ve insan deneylerinde aşamanın çok yakında başlayacağını duyurdu. Gelişen süreci de basınla paylaşacaklarını iletti.

TÜBİTAK başkanı Hasan Mandal tarafından yapılan açıklamalar da salgınla ilgili son dakika gelişmeleri açıklandı. Prof. Dr. Mandal, küresel salgında en önemli çalışmanın kalıcı olan ilaçlar ve aşı çalışmaları olduğunu belirtti ve küresel salgının ilk günlerinden bu yana ülkemizde çalışmaların başlandığını ve bu bağlamda ise Covid-19 Türkiye Platformu’nun kurulduğunu ve bu çatı altında da 10 tanesi ilaç 8 tanesi de aşı olmak üzere toplamda 18 projenin başlatıldığını açıkladı.

Kurulan platformda ise üniversite, kamu araştırma merkezlerinin yanı sıra özel sektörlerin de dahil olduğu 49 kurumun ve 400’den fazla araştırmacının olduğunu açıkladı.

KENDİ ETKEN MADDESİNİ ÜRETEBİLEN ÜLKEYİZ

Prof. Dr. Hasan Mandal ise korona virüsü tedavisinde dünyada kullanılmak olan ilaçlar olduğunu belirtti. Bu süreç içerisinde ise ham maddeden başlamak üzere ülkemizde geliştirilen sentez yöntemi ile bu ilaçların etken maddelerinin üretimini yapabildiğimizi duyurdu. Mandal bu bağlamda ithal madde alan bir ülke olmaktan ziyade kendi üretimini yapan bir ülke olduğumuzu dile getirdi.

AŞI ÇALIŞMALARINDA HAYVANDAN İNSAN DENEYLERİNE GEÇECEĞİZ 

Başkan Prof. Dr. Hasan Mandal ise 8 farklı yöntemde aşı çalışmalarının geceli gündüzlü devam ettiğini belirtti ve açıklamasında ise şunlara yer verdi;

Aşı çalışmaları kapsamında hayvan deneylerinde hayati bir aşamaya gelinildiğini ve insan deneylerine ise kısa sürede başlanacağını ve bu süreç kapsamında ise her şeyin basınla ile paylaşılacağını açıkladı. Savunma sanayinde ise nasıl yeterli bir ülke haline geldiysek ilacın sentez çalışmalarında başarılı bir sonuca ulaştığımızı ve aşı alanında da başarılı olacaklarına inanmalarını istedi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı