TÜRK-İŞ AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI AÇIKLANDI
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

TÜRK-İŞ AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI AÇIKLANDI

GÜNDEM

28 Mayıs 2020 Perşembe 14:07:39

TÜRK-İŞ AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI AÇIKLANDI

Türk-İş, mayıs ayına dair açlık ve yoksulluk sınırlarını açıkladı. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 2 bin 438 Türk lirası oldu. 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ise 7 bin 942 Türk lirası olarak açıklandı. Türk-İş açıklanan verilerden sonra yaptığı açıklamada bu harcamaları karşılayabilecek gelirin elde edilmesi toplumun büyük bir kısmı için mümkün değildir yorumunda bulundu.

Türk-İş, mayıs ayına dair açlık ve yoksulluk sınırlarını açıkladı. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 2 bin 438 Türk lirası oldu. 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ise 7 bin 942 Türk lirası olarak açıklandı. Türk-İş açıklanan verilerden sonra yaptığı açıklamada bu harcamaları karşılayabilecek gelirin elde edilmesi toplumun büyük bir kısmı için mümkün değildir yorumunda bulundu.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) yaptığı hesaplamalar sonucu paylaşılan verilere göre mayıs ayında gıda fiyatları %2,71 artış göstererek %14,80 seviyesine çıktı.

Türk-İş’in tarafından yapılan araştırmanın 2020 Mayıs ayı sonucuna göre:

  • Dört kişilik bir ailenin sağlık ve yeterli düzeyde beslenebilmesi için yapması gerek gıda alışverişi yani açlık sınırı aylık 2,483,24 Türk lirası
  • 4 kişilik bir ailenin gıda harcaması yanında giyim, konutuna ait fatura, kira, su, yakıt gibi harcamaları, ulaşım, eğitim, sağlık ve zorunlu diğer harcamalarının toplamı yani yoksulluk sınırı ise 7,924,17 Türk lirası
  • Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise açıklanan verilere göre aylık 2,961,13 Türk lirası

“TOPLUMUN BÜYÜK KISMI İÇİN MÜMKÜN DEĞİL”

Türk-İş tarafından yapılan açıklamada söz edilen harcamaların karşılayamaması için elde edilmesi gereken gelirin toplumun büyük bir kısmı için mümkün olmadığı belirtildi. Ayrıca Türk-İş tarafından ücretli veya küçük esnaf olarak çalışan vatandaşlarımız için belirsizlik ve ileride düzenli bir gelire sahip olma imkânı sınırlı olması mevcut endişeleri artırtırken düşük de olsa düzen olan gelir daha olumlu görülmekte. Fakat bu sefer de vatandaşlarımız ihtiyaçlarını karşılayamadığı ifade edildi.

Ayrıca Türk-İş tarafından sağlanan yardımların “hak temelli” olması gerektiği ve bir vatandaşın asgari ücretin altında geliri olmaması gerektiği vurgulandı. Yapılan temel yardımlar da ise gelirin değil hane halkının dikkate alınması gerektiği vurgulandı. Ayrıca Türk-İş ücretsiz izne çıkarılan işçi vatandaşlarımız için sağlanan destek gelirinin aile durumunu dikkate alınması bakımından yeniden düzenlenmesi gerektiğinin altı çizildi.

SEBZE FİYATLARINDA ARTIŞ DEVAM EDİYOR

Türk-İş hesaplamalarına göre ise gıda ürünlerinde gözlemlenen değişikler şu şekilde;

  • Süt, yoğurt ve peynir grubunda önemli bir fiyat artışı yaşanmazken birçok peynir markası mayıs ayı içerisinde raflar da yer almadı.
  • Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünleri gurubunda et ve tavuk ürünlerinin fiyatlarında bir oynama olmadı. Balık tezgahlarında ise av mevsiminin kapanmasıyla birlikte çeşit ve satışta düşüş gözlemlendi.
  • Yumurta fiyatları değişmezken bakliyat ürünleri olan kuru-fasulye, mercimek, nohut gibi ürünlerde fiyat artışı devam etti.
  • Sebze-meyve fiyatlarında ise atış devam etmekte. Sebze-meyve fiyatları kilogram bası geçen yıla göre %18,56 artış gösterdi.
  • Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik gibi ürünler içinde sadece irmik fiyatında artış göründü.
  • Tereyağı zeytinyağı, ayçiçeği yağı ve margarin gibi fiyatlarda bir değişiklik gözlemlenmedi.
  • Baharat ürünlerinden sadece karabiberin fiyatında artış görüldü. Aynı zaman tuz, reçel ve salça fiyatları da artış gösterdi.

Türk-İş açıklamasında hanelerde çalışan sayısının sınırlı olması ve ücretin birden fazla kişinin geçimini sağlayamamakta olup ‘insanca geçim için’ yapılması gereken harcama tutarı yetersiz kalmaktadır” denildi.

Fitch: Türkiye ve Dünyaya kötü haber verdi

Korona virüsü küresel ekonomiyi etkilemeye devam ediyor. Birçok dev ekonomi, petrol zengini ülkeler ekonomik anlamda küçülme gidiyor. Üretim bir yandan sekteye uğramış durumda. Tedarik zincirlerinde ise aşamalı olarak sıkıntılar gün yüzüne çıkıyor. Virüsün etkisiyle küresel ekonomi her geçen dakika yeniden şekillenmekte ve Ftich dünya ekonomisi tahminlerini tekrar güncelledi.

İtalya, İspanya ve Türkiye için kötü haber

Salgının devam etmesi ve bazı bölgelerde etkisini artırmasıyla birlikte küresel ekonomi yeniden şekillenmeye her geçen dakika devam ediyor. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kurulu olan Fitch, küresel ekonomi tahminlerini yenide revize etti. Fitch, İtalya ve İspanya için kötü haberleri verdi. İtalya ve İspanya için gördüğü daralmayı revize eden Fitch daralma tahmini yüzdesini, %9 olarak açıkladı. Türkiye için de kötü haber veren Ftich, ülkemizin daralma tahmini yüzdesini %2 oranından %3 oranına çıkardı.

Küresel ekonomi küçülmeye devam ediyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in tahminleri sadece İspanya, İtalya ve Türkiye ile sınırlı kalmadı. Aynı zaman Fitch küresel ekonomi tahminlerini de yeniden revize etti. Korona virüs salgının etkisiyle küresel ekonomi 2020 yılında %3,9 küçülmesi bekleniyordu. Fakat son olaylarla birlikte bu oran gittikçe tırmanmaya devam ediyor. Fitch tarafından yapılan son tahminlere göre ise küresel ekonomide %4,6 oranında küçülme öngörülüyor.

2021 Yılında Türkiye Büyümeye Devam Edecek

Fitch daha önceki tahminlerinde Türkiye ekonomisi için 2020 yılında %2 küçülme öngörmüştü. Virüsün etkileri devam ettikçe, alınan tedbirlerinde katkısıyla ülkemizin ekonomisi de etkilenmeye devam ediyor. Fitch, Türkiye hakkındaki tahminlerini güncelleyerek korona virüsünün etkisiyle 2020 yılın için tahmini olarak %3 oranında bir küçülme beklediklerini açıkladı. Fakat Fitch 2021 yılı tahminleri ise daha olumlu yönde. Fitch tarafından yapılan 2021 tahminlerine göre Türkiye’nin ekonomisi %5 büyüme gösterecek.

2021 DAHA İYİ BİR YIL OLACAK

Aynı raporda Fitch Küresel ekonomi için de 2021 yılına ait daha olumlu bir senaryo ortaya koyuyor. Raporda küresel ekonominin 2021 yılında %5,1 oranında büyümesi beklenmekte.

İSPANYA VE İTALYA’DA %9 ÜZERİNDE DARALMA

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olarak görülen Almanya için bu yıl %6,7 oranında bir küçülme beklenirken diğer Avrupa ülkeleri içinde durum pek iç açıcı değil.

İtalyan ekonomisinde 2020 yılında %9,5 oranında küçülme beklenirken İspanyol ekonomisinin %9,6 oranında küçülmesinin beklenildiği kaydedildi.

Öte yandan Fransa ekonomisinin de yine %9 oranında küçülmesi bekleniyor. İngiltere ekonomisi içinse 2020 yılından %7,8 daralma beklenmekte.

Amerikan ekonomisi de küçülme eğiliminde. ABD ekonomisinin bu yıl %5,6 oranında daralması ön görülüyor.

IMF AÇIKLADI BANKALAR 5 YIL KAR EDEMEYEBİLİR

Uluslararası Para Fonu olan IMF Küresel Finansal İstikrar Raporu’nu yayınladı. Bahsi geçen raporda IMF, korona virüsü salgının bankalar için bir direnç testli olduğunu ifade etti. Bunun yanı sıra bankaların 2025 yılına kadar da baskı altında kalmaya devam edeceklerini altını çizdi.

Bankacılık sektörü, korona salgınından etkilenen sektörlerden biri. Birçok banka personel çıkarımı ya da yeniden yapılanma gibi stratejik düzenlenmeleri gözden geçirmekte. IMF tarafından açıklanan raporda ise dokuz gelişmiş ülkenin bankalarının ilerideki 5 yıl boyunca kazanç elde etmede bocalayacağı belirtildi. Yine yayımlanan rapora göre düşük faizli dönem salgın nedeniyle sürmeye devam edeceğinin altı çizildi.

Küresel ekonomi toparlansa da baskılar devam edecek

Uluslararası Para Fonu olan IMF tarafından yayımlanan raporda küresel ekonomi toparlanmaya başlasa bile bankalar için kârlılık baskısının orta ve uzun vadede devam edeceği belirtildi.

Raporda bahsedilen baskı ise bankalarda gözlemlenebilir bir seviyeye şimdiden ulaşmış durumda. Birçok banka geçen yılın ilk çeyreğine göre kazanç anlamında düşüş yaşadı. New York merkezli JP Morgan Chase’in 2020 yılı ilk çeyrekteki kârı 2019 senesinin aynı çeyreğine göre %69 gibi büyük bir oranda düşmüş durumda.

Amerikan borsasında ise 20 banka hissesini takip eden KBW Banka Endeksi 2020 yılının başlangıcından bu tarihe kadar şimdiden %39 oranında değer kaybetmiş durumda.

“Kâr payı dağıtımı durdurulmalı”

IMF danışmanlarından Tobias Adrian tarafından yapılan açıklamalara göre bankaların krize çok fazla likidite ile girdikleri belirtildi. Fakat şu anda yüzleştiğimiz durumun çok şiddetli bir krizi olduğunu belirtti.

IMF danışmanı Tobias Adrian’a göre krize karşı çözümlerden biri de sermayeyi elde tutmak amacıyla hissedarlara yapılan kâr payı dağıtımını ve hisse geri alımını durdurmaktan geçiyor.

Tobias Adrian, bu konuda kâr payı dağıtımının durması gerektiğini ve bu yöntemin gelecek şoklar için tampon oluşturacağını belirtti ve eğer her şey yolunda giderse oluşacak sermaye gelecekte hissedarlara dağıtılabilir diyerek düşüncelerini belirtti.

Amerika’nın en büyük bankaları olan JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Morgan Stanley, Wells Fargo ve Goldman Sachs mart ayında yaptıkları açıklamalar da hisse geri alım programlarını durduklarını ilan etmişlerdi.

 

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı