Turizm ne zaman başlıyor 2020 Oteller ne zaman açılacak?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Turizm ne zaman başlıyor 2020 Oteller ne zaman açılacak?

GÜNDEM

6 Mayıs 2020 Çarşamba 19:06:22

Turizm ne zaman başlıyor 2020 Oteller ne zaman açılacak?

Karantina sonrasında eve kapanan vatandaşlarımız dört gözle 2020 yılı tatil planlarını oluşturuyorlar. Salgın tedbirleri kapsamında kapalı olan otellerin ne zaman açılacağı merak ediliyor. Normalleşme planları kapsamında turizm ne zaman başlayacak?

Çin’de başlayan korona virüs salgını, virüsün kendisini 14 güne kadar tamamen saklayabilmesi gibi nedenler ile bütün dünyaya yayıldı. Ülkemizi resmi olarak 11 Mart tarihinde etkisi altına alan virüsün, yayılmasını önlemek adına diğer ülkeler gibi ülkemizde de belirli kısıtlamalar uygulamaya koyuldu. Tüm dünya üzerinde alınan kısıtlamalar sonrası %100 seviyesinde kapatılmış olan turizm sektörü için ülkemizi etkileyen normalleşme planı hazırlandı.

Tedbirler Alınıyor

Son dönemlerde en çok tartışılan konulardan biri haline gelmiş olan Normalleşme Planı hazırlık aşamasında. Durum, alınan kısıtlamalar altında planlanan gibi giderse, belirli işletmeler tekrardan açılabilecek. Hazırlanan planın yol haritasına göre oteller, misafirlerinin ilk girişinden başlayarak, her girişlerinde ateşini ölçecek ve maske dağıtacak. Otel lobilerine, otellere bağlı veya bağımsız tüm restoranlarda, sosyal mesafe kuralı uygulanacak.

Yeni plana göre, tüm transfer araçları dezenfektan bulunduracaklar ve her çift kişilik koltuğa sadece bir kişi oturacak. Oteller için izin verilen doluluk oranı maksimum %60 seviyesinde olacak. Otele gelen her misafirin eğer maskesi yoksa konakladıkları otel tarafından maske temin edilecek. Resepsiyonlara sosyal mesafe çizgileri eklenecek.

Tesis içerisinde odalar gibi belirli noktalara virüsten korunmak için yapılması gerekenler ile ilgili tabelalar eklenecek ve broşürler oluşturulacak. Hazırlanması gerektiği belirtilen broşürlerde minimum 2 dil olacak. Türkçe ve İngilizce, zorunlu kılınmış durumda, geri kalanı Otellerin inisiyatifine bırakılmış durumda. Oteller isterlerse eğer, hazırlayacakları broşürlere başka diller de ekleyebilecekler. Lobi, merdiven, kat, asansör gibi toplu kullanılan alanlara dezenfektanlar asılacak. Kullanım sonrasında ise odalar minimum 12 saat boş bırakılacak.

İnsan temasının yüksek olduğu yüzeyler, kapı kolları, kontrol panelleri, tezgah üstleri, tırabzanlar ve lavabolar düzenli olarak dezenfektan yardımı ile temizlenecek. Oda temizliği sırasında görevli personel kişisel koruyucu malzemeler kullanacak. İnsan etkileşimini azaltmak amacıyla belirli alanlarda koltuk, sandalye vb. eşyaların sayısı minimuma indirilecek. Plajlarda sosyal mesafe kuralları uygulanacak.

Yüzme havuzlarındaki klor seviyesi açık havuzlarda 1-3 ppm (parts per million), kapalı havuzlarda ise 1 – 1,5 ppm olarak belirlendi. Şezlong, şemsiyelere arası aralık en az sosyal mesafeyi karşılayacak kadar, yani minimum 2 metre olacak. Yemek masalarında çokça kullanılan şeker, tuz gibi malzemeler, tek kullanımlık paketler içerisinde sunulacak.

Açık büfe düzeninde de belirli düzenlemeler yapıldı. Yemek masalarında çokça kullanılan şeker, tuz gibi malzemeler, tek kullanımlık paketler içerisinde sunulacak. Restoran- kafe girişinde olası yığılmaları engellemek amacıyla, bulunan alana göre sırada bekleyebilecek misafir limiti olacak. Sıra oluşturulan yerlerin tümüne sosyal mesafe çizgileri oluşturulacak. Servis verilen masalar arası en az 1.5 metre mesafe bırakılmış olacak. Ortak kullanım için olan çay ve kahve makinesi, sebil, içecek makinesi ve benzeri cihazlar kaldırılacak. Açık büfe yiyecek sunumları otel personeli tarafından yapılacak, yiyeceklere misafirin temasını sıfıra indirmek amacıyla, cam panel arkasında sunum yapılacak.

En önemlisi ise, tüm konaklama işletmelerinde en az bir adet karantina alanı oluşturulacak. Oteller, acil durumlar için de karantina alanları oluşturacak. Gelen herhangi bir misafirde ateş, öksürük vb. gibi korona virüsü riski oluşturan herhangi bir belirti varsa, o misafir ve yakınları karantina alanına transfer edilecek. Belirli tedbirler alındıktan sonra, korona virüsü riski bulunduran misafir, bölgeye bağlı sağlık kurumu çalışanlarınca, hastaneye transfer edilecek.

Turizm Ne Zaman Başlıyor?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katıldığı televizyon programında merak edilen soruları yanıtladı. Turizm sektörünün ne zaman açılıyor, başlıyor sorularına yanıt veren Bakan, yapılan çalışmalar hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirdi. Ersoy: “Bizim öngörümüz, mayıs sonuna ertelenecek, şu anki gidişat onu gösteriyor. Ramazan Bayramı bizim için başlangıç olabilir, iç turizm hareketleriyle Ramazan Bayramı ile birlikte turizm hareketleri de Türkiye genelinde başlar diye umuyoruz.”Az sayıda satış başladı ve orada da Türkiye satışları diğer ülkelerle kıyaslandığında ‘açık ara ileri’ diyorlar. Bu açıdan baktığınız zaman sevindirici.İnşallah Ramazan Bayramı’na tekrar turizm hareketlerinin başlayacağını görürüz. Tabii ilk hareketler iç turizmde başlayacak. Yani önce içerideki hareketlenmeler başlayacak.” şeklinde konuştu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı