TOKİ 2021 konut projeleri ne zaman başlayacak?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

TOKİ 2021 konut projeleri ne zaman başlayacak?

GÜNDEM

2 Kasım 2020 Pazartesi 17:18:30

TOKİ 2021 konut projeleri ne zaman başlayacak?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından yapılıyor olan  sosyal konut projeleri vatandaşlar tarafından oldukça yoğun ilgi görmekte. Asgari ücretli olarak çalışanlar, dar gelirli olan aileler, emekli vatandaşlar ve normal koşullar altında ev satın alma imkanı olmayan vatandaşlara yönelik olarak gerçekleştirilen sosyal konut projesinde sadece 2020 yılında  100 bin sosyal konut satışı yapılmıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesine dahil olduktan sonra  sosyal konut üretimine ağırlık vermeye başlayan TOKİ dar gelirli ailelerin ev sahibi olmaya yönelik ümidini devam ettiriyor.  2019 yılında 50 bin sosyal konut projesiyle  Cumhurbaşkanı tarafından açıklaması yapılan sosyal konut atağı 2020 yılında rekor oranda başvurunun olması sebebi ile 2020 yılında 2 katına çıkarılarak 100 bin sosyal konut olarak gerçekleştirilmişti.

Resmi gazetede 2021 yılına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı içeriğince 2021 yılı için yeni sosyal konut üretimine ilişkin bilgileri de yer aldı. Açıklanan Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programına göre TOKİ’de 2021 yılı için de 100 bin sosyal konut projesi üretilecek.

 TOKİ ALT GELİR GRUBU İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Alt gelir grubu için olan konut projeleri için TOKİ belirli başvuru koşulları aramakta olup bu şartlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Satışa sunulmuş olan konutun yer aldığı il ve ilçe sınırları içerisinde minimum 1 yıldır ikamet etmek ve bu il nüfusuna kayıtlı halde olmak,
  • ilk defa başvuruda bulunmak, daha önce TOKİ’den konut almammış olmak veya TOKİ kredisi kullanmamış olmak,
  • TOKİ başvurusu yapacak olan kişinin kendisine, bakmakla yükümlü olduğu velayeti altındaki çocuklarına veya eşine ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir taşınmaz kaydı bulunmaması,
  • TOKİ başvurusu yapacak vatandaşın 25 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Aylık toplam hane halkı gelirinin  2 bin 600 Türk Lirasını  aşmaması, yani aynı ev içerisinde yaşıyor olan  kişilerin toplam aylık gelirlerinin maksimum 2 bin 600 Türk Lirası olması, İstanbul ili için bu aylık gelir toplamı 3 bin 100 lira olarak uygulanmaktadır.

Bu başvuru şartlarına sahip olan vatandaşlar açıklanan sosyal konut projelerine başvuru yapabilmektedir.

PEKİ, SOSYAL KONUT PROJESİNDE 2021 YILI BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?  

Projenin hayata geçiriliş zamanı  2021 yılı olarak kesinlik kazanırken şu anda projenin kesin başvuru takvimi açıklanmadı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı