Tapu sahteciliğinde yeni dolandırıcılık yöntemi ortaya çıktı! Vatandaşlar önlem olarak ne yapmalı?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Tapu sahteciliğinde yeni dolandırıcılık yöntemi ortaya çıktı! Vatandaşlar önlem olarak ne yapmalı?

GÜNDEM

8 Aralık 2020 Salı 18:29:53

Son Güncelleme: 08/12/2020 18:29:12

Tapu sahteciliğinde yeni dolandırıcılık yöntemi ortaya çıktı! Vatandaşlar önlem olarak ne yapmalı?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı tarafından yapılan açıklamaya göre, artık internet üzerinden tapuyla ilgili her işlemin teyit edilmesi ile birlikte, dolandırıcılar yeni bir yöntem geliştirdi. Yeni yöntemde, tapu sahiplerine benzer kişiler “dublör” olarak kullanılıyor.

Tapuda yapılan dolandırıcılıkların genellikle kimlik, vekalet, veraset intikal belgesi üzerinde oynayarak yapılmaya çalışıldığını dile getiren Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, son yıllarda bu işlemlerin internet üzerinden yapıldığını hatırlattı ve vatandaşları uyardı.

Birçok kamu kurumuyla manuel iş yapmadıklarını, tamamıyla sistemleri konuşturarak bilgi teyit edip bilgi akışı sağladıklarını ve bu nedenle tapu işlemlerinde nüfus cüzdanı istenmediğini söyleyen Adlı, bu işlemler için yalnızca T.C. kimlik numarasının yettiğini belirtti. MERNİS’le T.C. kimlik numarası ile birlikte bağlantı kuruluyor ve kişinin kimlik bilgileri oradan teyit ediliyor. Kişinin vekaletle gelmesi durumunda ise noterlerle bağlantı kurularak vekalet teyit ediliyor. İntikal belgesi ile gelmesi durumunda da UYAP’la bağlantı kuruluyor ve Adalet Bakanlığı ile bilgiler teyit ediliyor. Adlı, bu alanların daralmasıyla birlikte, sahteciliğe meyilli art niyetli olan kişilerin bu sefer farklı yöntemlerle dolandırıcılık yapmaya başladığını açıkladı. Bu yöntemlerden birisi de; dublör kullanarak, sahte vekalet tanzim edip onunla gelerek işlem yapmaya çalışmak.

25 MİLYAR LİRA DEĞERİNDE SAHTECİLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLDİ

Adlı, tapu müdürlüklerinde görev alan personellerin alanında eğitimli kişilerden oluştuğunu ve hizmet içi eğitimler aldığını belirterek güvenlik zafiyetinin olduğu noktaları memurların zaman içinde çok iyi öğrenerek hemen tespit edebildiğinin altını çizdi. 2020 yılında 25 milyar lira değerindeki sahteciliğin önüne geçildiğini açıklayan Adlı, bu dolandırıcıların ağırlıklı olarak dublör kullanarak geldiğini, kılık değiştirdiklerini ve nüfus cüzdanında ona göre dublörün resmini kullandıklarını dile getirdi.

Kurulan bağlantılar ve personelin dikkati ile bu kişilerin kolayca tespit edilebildiğini söyleyen Adlı, bu kişileri emniyetle iş birliği yaparak yakaladıklarını ve ciddi oranda sahteciliğin önüne geçildiğini vurguladı.

VATANDAŞLAR NE YAPMALI?

Dolandırıcıların, uzun zamandır el değiştirmeyen gayrimenkulleri tespit ettiklerini ya da yaşlı vatandaşların gayrimenkulleri üzerinde sahtecilik yapmaya çalıştıklarını anlatan Adlı, vatandaşları uyardı. Vatandaşların sistemdeki bilgileri güncel olduğunda, tapularıyla ilgili herhangi bir işlem yapılırsa, vatandaşların cep telefonlarına, yapılan işlemle ilgili bilgi mesajı gönderdiklerini, bu nedenle bilgilerini sürekli güncel tutmalarını söyledi. Kişinin telefon numarası güncel değilse vatandaşla iletişimin sağlanamadığını, böylelikle dolandırıcılığın önüne geçmenin zorlaştığını belirten Adlı, vatandaşların bilgilerini e-Devlet üzerinden güncelleyebileceğini söyleyerek sözlerini noktaladı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı