Sosyal medya düzenlemesi yürürlüğe girdi! Twitter, Facebook, Instagram kapanacak mı?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Sosyal medya düzenlemesi yürürlüğe girdi! Twitter, Facebook, Instagram kapanacak mı?

GÜNDEM

3 Ekim 2020 Cumartesi 16:18:42

Sosyal medya düzenlemesi yürürlüğe girdi! Twitter, Facebook, Instagram kapanacak mı?

TBMM’de 29 Temmuz’da kabul edilen sosyal medya düzenlemesi, 1 Ekim’de resmi olarak yürürlüğe girdi. Milyonlarca kullanıcıyı ve sosyal medya platformunu ilgilendiren bu düzenleme ile kişisel hak ihlallerine karşı caydırıcı cezalar gelecek.Bununla birlikte, Türkiye’de birer temsilci bulundurmayan sosyal medya platformlarına kademeli bir şekilde cezalar verilecek.

AK Parti ve MHP tarafından ortaklaşa hazırlanan sosyal medya düzenlemesi, 29 Temmuz’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmiş ve yasalaşmıştı. Sosyal medya düzenlemesi 1 Ekim’de yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeyle birlikte kişisel hak ihlalleri kontrol altına alındı. Erişim engeli kararı alınan içerikler 4 saat içinde yayından kaldırılacak. Buna ek olarak, her sosyal medya ağ sağlayıcısı Türkiye’de birer temsilci bulundurmak zorunda olacak. Temsilci bulundurmayan kuruluşlara, dört aşamalı bir ceza sistemi uygulanacak.

KİŞİSEL HAKLARI İHLAL EDEN İÇERİKLER 48 SAAT İÇİNDE KALDIRILACAK

“İçeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi” ve “özel hayatın gizliliği nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi”ni gerektirecek içerikler için yapılacak olan başvurulara; sosyal ağ sağlayıcısı, başvurudan itibaren en geç 48 saat içinde başvurularaolumlu veya olumsuz cevap vermek zorunda olacak. Olumsuz cevapların gerekçeleri bildirilecek.

BU YAPILMAZSA 5 MİLYON LİRA CEZA VERİLECEK

Sosyal ağ sağlayıcısı, kişisel hak ihlallerine 48 saat içinde cevap vermezse cezası 5 milyon lira olacak. İçerik çıkarılmazsa veya erişim engellenmezse 10 milyon lira idari para cezası verilecek.

SOSYAL MEDYA TEMSİLCİSİ BULUNDURMAMA CEZASI NE OLACAK?

Yeni düzenlemeyle birlikte, sosyal medyalar için 30 gün içerisinde temsilci bulundurma yükümlülüğü getirildi. Bu süre içinde temsilci bulundurma yükümlülüğü yerine getirilmezse, kademeli şekilde yeni cezalar verilecek.

  • Sosyal medya düzenlemesiyle birlikte, sosyal medya kuruluşları artık Türkiye’de temsilci bulundurmak zorundadır. Bu yükümlülüklerini yerine getirmek için 1 Ekim’den itibaren 30 gün süreleri vardır.
  • Yükümlülüklerini yerine getirmeyen kuruluşlara kademeli olarak çeşitli cezalar uygulanacak.
  • Temsilci bulundurmak için verilmiş 30 günlük sürede temsilci bulundurmayan kişilere ilk olarak 10 milyon liralık ceza verilecek.
  • 30 gün içinde 10 milyon liralık cezayı ödemeyen kuruluşlara ikinci olarak 30 milyon liralık bir ceza daha verilecek.
  • Kuruluşlar, yükümlülüklerini yerine getirmezse reklam yasağı uygulanacak.
  • 3 ay içinde, kuruluşlar tarafındanherhangi bir adım atılmazsa internet hızı düşürülecek ve internet trafiği bant genişliği daraltılacak.
  • Bu cezanın ardından 30 gün içinde yine temsilci ataması yapılmazsa internet hızı 90 güne kadar düşürülecek.
  • Bu sayede, ilgili sosyal ağ yavaş ilerleyecek, atılan mesaj ve videolar geç iletilecek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı