Son Dakika: İntibak yasasında son durum nedir? Bakanlık konuya el attı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Son Dakika: İntibak yasasında son durum nedir? Bakanlık konuya el attı

GÜNDEM

12 Ekim 2020 Pazartesi 21:42:58

Son Güncelleme: 12/10/2020 19:31:01

Son Dakika: İntibak yasasında son durum nedir? Bakanlık konuya el attı

Eylül ayında yapılması planlanan KPDK toplantısı koronavirüs önlemleri nedeniyle Kasım ayına ertelenmişti. Toplantıda görüşülmesi beklenen yeni intibak yasasıyla ilgili olarak son dakika gelişmeleri herkes tarafından merak ediliyor. Bu yazımızda intibak yasası hakkındaki son durumu ele aldık.

Emekli intibak zammı için son dakika haberleri… Ülkede sayısı milyonları bulan emekli SSK ve bağkur emeklisi mevcut , vatandaşlar ocak zammı ne olacak diye araştırmalarına merak içinde devam ediyor. Kasım ayı içerisinde yapılması beklenen kamu personeli danışma kurulu toplantısı ile birlikte; emekli vatandaşlara ne kadar zam yapılacağı ise merak konusu oldu. Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren intibak zammında ise son durum şu şekilde…

Kasım ayında yapılması beklenen KPDK toplantıları tüm emekliler tarafından oldukça büyük bir merak içerisinde bekleniyor. Korona virüs sürecinden dolayı 15 eylülde yapılması düşünülen ve beklenen toplantı kasım ayına ertelendi. Toplu sözleşme ile karara bağlanamamış olan ve kendileri ile ilgili olan kararların toparlanması için büyük bir heyecan içinde  bekleyişli arayışlarına devam ediyor.

EMEKLİLERİN TALEPLERİ VE İSTEKLERİ NELERDİR ?

  • Memurlar gibi aile yardımının yapılması bekleniliyor
  • Kamu görevlisi olarak emekli olan vatandaşlara ücretsiz toplu taşıma aracına binme hakkı tanınması isteniliyor
  • Aynı unvana sahip olan kişiler ile kadrolu yaşam içerisinde bulunan vatandaşların maaşlarının arasında bulunan farkların giderilmesi isteniliyor
  • Dinlenme tesislerinde ise kendilerine yüzde elli indirim gibi bir indirime olanak tanınması isteniliyor
  • Aylıklarda yaş dışında tüm koşullara uyan bu koşulları yerine getiren vatandaşların genel sağlık sigortasından yararlanma hakkını talep ediyorlar.

Her ne kadar emekli olan vatandaşlar bu taleplerde bulunsalar,bu hakların kendilerine tanınmasını istiyorlar. Talepler iletilmiş olsa da  henüz bu konu için hala net bir durum yok. KPDK toplantısının ardından emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranları ile beraber toplantıda intibak durumları ile ilgili de görüşülecek. Durum da ne kadar netlik olmasa bile kasım ayında yapılacak olan KPDK toplantısı ile emeklilerin birçok sorunu çözülecek diye bekleniliyor.Emeklilerine uygulanacak olan intibak zammı, emeklilerin yüzünü güldürecek aynı zamanda haberimizde yukarıda belirtilen istek ve taleplerinin yerine getirilmesi ile beraber genel sağlık sigortasından,toplu taşıma araçlarına kadar içinde bulunan istek listesi eğer kabul edilirse emeklilere rahat bir nefes aldıracağını görmek mümkün.

Güncelleme:

Yapılan son açıklamada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın konuyla ilgili çalışmalarını devam ettirdiği, yakın bir süreçte emeklilerin yüzünü gülderecek haberin geleceği belirtildi. İntibak yasasının meclisten geçmesiyle birlikte 2000 yılından önce emekli olan vatandaşlar ile sonra emekli olan vatandaşların arasındaki uçurum farkın bir nebze de olsa kapatılması hedefleniyor. İntibak yasasının meclisten geçmesiyle birlikte emeklilere 55-350 TL aralığında zam yapılacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı