Son Dakika: EYT(Emeklilikte Yaşa Takılanlar) için Maliye Bakanlığı'ndan yeni formül
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Son Dakika: EYT(Emeklilikte Yaşa Takılanlar) için Maliye Bakanlığı’ndan yeni formül

GÜNDEM

11 Ekim 2020 Pazar 23:12:26

Son Güncelleme: 11/10/2020 22:18:01

Son Dakika: EYT(Emeklilikte Yaşa Takılanlar) için Maliye Bakanlığı’ndan yeni formül

Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) milyonlarca vatandaş bugün yaşanan gelişmeleri merak ediyor. Yıllardır çözülemeyen adeta bir kördüğüm olan eyt sorunu için çalışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz gün yaşanan son dakika gelişmesiyle birlikte EYT konusunda Çalışma ve Maliye Bakanlığı yeni bir açıklama yaptı. Yeni yasa düzenlemesiyle birlikte vatandaşlarımız 50 yaşında emekli olabilecekler.

SGK düzenleme kapsamı ile birlikte belli bir tarihten daha önce iş hayatına başlamış olan vatandaşlar için 50’li yaşlarda emekli olma hakkı veriliyor. İşe giriş tarihi , SGK başlangıcı ve askerlik borçlanması gibi farklı konuları içinde barındırıyor ve ön planda tutuluyor. EYT’liler için son dakika gelişmeleri neler oldu?  Emeklilikte Yaşa Takılanlar için bugün yaşanan gelişmeleri inceledik.

SON DAKİKA EYT GELİŞMELERİ

EYT vatandaşlar için gelecek yeni bir düzenleme ile beraber kolaylıklar meydana gelecek. 50 ve 52 yaşlarında emekli olmak için birçok  vatandaş fırsat ve yer alıyor. SGK düzenleme kapsamıyla beraber belli bir tarihten daha önce iş hayatına başlamış olan vatandaşlar için 50’li yaşların başında emekli olma hakları tanınılıyor. İşe giriş tarihi ,SGK başlangıcı ve askerlik borçlanması gibi farklı durumlar ön planda yerini alıyor.

Eğer yasa düzenlemesi olur ise  birçok vatandaş daha erken yaşta emekli olma hayaline kavuşmuş olacak. Prim gün süresi doldurma şartını yerine getiren  ve sigortalı çalışma şartını yerine getiren vatandaşlar yaş şartlarından dolayı emeklilik olma haklarını elde edemiyor.

EYT nedir? EYT  ne anlama gelir?

Emeklilikte yaşa takılanlar; her ne kadar vatandaşlar sigortalı çalışma ve prim gün ödeme gibi önemli şartları yerine getirseler de yaştan dolayı emekli olmak için hak elde edemiyorlar. Bu tarz sorunlar ile karşılaşan vatandaşlar EYT olarak adlandırılır EYT’de sürpriz ise model Finlandiya modeli.

EYT vatandaşlar her ne kadar emeklilik için istenen sigortalı çalışma şartını ve prim gün ödeme şartlarını yerine getirmiş olsalar bile yaş sorununa takıldıkları için emekli olma haklarını elde edemiyor. İşe başladıkları süreçte kendileri için vaat edilen şartların zamanla değişmesinden dolayı emekli olma hakkını elde edemiyorlar.

Siyasi gündem içerisinde yer alan konulardan bir tanesi de geçmiş senelerde en çok üzerinde durulan detaylardan bir tanesi de EYT oluyordu. Bu sorun için her ne kadar farklı çözüm seçenekleri getirilse de yine de çözüm olmadı. 2018 ve 2019 yılları içerisinde sıklıkla bahsedilen ve gündemde olan konulardan bir tanesi ise  Finlandiya modeli olmuştu.

Finlandiya modeli içerisinde prim gün ödeme şartını ve sigortalı çalışma şartlarını yerine getiren vatandaşların yaş şartlarını yerine getirememelerinden dolayı haklar tanınıyor. Bu süreç içerisinde her eksik adım adına da maaşlarda  bazı kesintiler meydana geliyor. EYT vatandaşların emekli olmak  adına bu hakları elde edebilmesi için bu modelin kullanabilineceğini  dile gelmişti. Bir dönem boyunca bu konu gündem olmasıyla bitlikte önemli bir nokta olurken sonrasında unutulan konu oldu. Yeni haberlerde ise tekrar gündemde yerini almaya başladı. Fakat hükümet tarafından konu ile herhangi bir resmi bir açıklama daha gelmedi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı