Son Dakika: Corona aşısı bulundu mu? Aşı için tarih verildi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Son Dakika: Corona aşısı bulundu mu? Aşı için tarih verildi

GÜNDEM

7 Ekim 2020 Çarşamba 10:12:53

Son Güncelleme: 07/10/2020 02:25:49

Son Dakika: Corona aşısı bulundu mu? Aşı için tarih verildi

Çin’de başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgını için aşı çalışmaları son sürat devam ediyordu. Dünyanın her yerinden biliminsanları aşıyı bulmaya uğraşırken ilk aşı haberi Rusya’dan gelmişti. Geçtiğimiz gün gerçekleşen toplantıda DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan corona aşısının yapılacağı tarihi paylaştı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni tip koronavirüs aşısı ile ilgili son dakika açıklaması yaptı. Ghebreyesus, koronavirüse karşı yapılacak aşının 2020 yıl sonuna kadar hazır olabileceğini belirtirken; Erdoğan, 2021 yılının ilk aylarında koronavirüs aşısının vatandaşların hizmetine sunulacağını bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan, Dünya Sağlık Örgütü Yönetim Kurulu’nun “Kovid-19 ile mücadele özel oturumu”nda çarpıcı açıklamalar yaptı. Ghebreyesus, bu yılın sonuna kadar, ihtiyacımız olan koronavirüs aşısına sahip olabileceklerini umduklarını belirtti.

Dünya genelinde yaygın bir aşılama kampanyasının ne zaman yapılacağına dair henüz herhangi bir açıklama yapılmadı. Ghebreyesus, dünya liderlerine, Kovid-19 aşısının üretiminin ardından tüm ülkelere eşit dağıtımın sağlanması için siyasi kararlılık çağrısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü eş güdümünde yürütülen Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında 2021 yılının sonuna kadar, 2 milyar doz aşı dağıtılması bekleniyor.

Koronavirüs aşısının başlangıçta sınırlı miktarda tedarik edileceği ve bu dozlarin tüm ülkelerde öncelikle en yüksek enfeksiyon grubunda olan kişilere yapılacağı vurgulandı.

KORONAVİRÜS AŞISI NE KADAR OLACAK?

Küresel Aşı ve Aşılama Birliğinin (GAVI)yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü onaylı 1 doz Kovid-19 aşısının düşük ve orta gelirli olan ülkelere 3 dolardan satılmasının planlandığı belirtildi. Buna ek olarak, DSÖ eş güdümünde yürütülen Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’na (COVAX) şimdiye kadar 75 yüksek, 92 düşük ve orta gelirli ülkelerinin katıldığı açıklandı. COVAX’a henüz Rusya, ABD ve Çin katılmadı.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamada, yaklaşık 120 milyon hızlı Covid-19 test kitinin, düşük ve orta gelirli ülkelere tanesinin en fazla 5 dolardan satılacağını bildirdi.

TÜRKİYE’DE AŞI YAPTIRMAK İÇİN GÖNÜLLÜ ARANIYOR! BAŞVURULAR BAŞLADI!

Kayseri Şehir Hastanesi tarafından yapılan açıklamada, Çin biyoteknoloji firması Sinovac tarafından geliştirilen Covid-19 ‘inaktive tam virüs’ (Whole-Cell) aşısı ile yapılacak randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma için gönüllü kayıtlarına ve ön değerlendirmelere Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği tarafından başlandığını ve aşı yaptırmak isteyen gönüllü vatandaşların başvuru için Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Covid Aşı Birimi ile irtibata geçmesi gerektiği belirtildi.

AŞI GÖNÜLLÜSÜ OLMAK İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELER?

Çalışmaya gönüllü olarak katılacak olan vatandaşlarda aranan şartlar şunlardır;

  • Başvuru yapacak kişinin önceden PCR ile pozitif Covid-19 tanısı almamış olması
  • 18-59 yaş arasında olması
  • Hemşire, doktor, teknisyen, hasta bakıcı, temizlikçi, idari personel gibi hastanenin herhangi bir bölümünde çalışan hastane çalışanı olması gerekmektedir.

KİMLER AŞI GÖNÜLLÜSÜ OLAMAZ?

  • Geçtiğimiz 6 ay içinde kemoterapi, immünosüpresan tedavisi, radyoterapi alan kişiler
  • Aspleni öyküsü olan kişiler
  • Emziren ve hamile olan kadınlar
  • Faktör eksikliği, trombosit veya koagülopati bozukluğu gibi pıhtılaşma bozukluğu öyküsü olanlar
  • 12 ay ve daha fazla süre boyunca alkol veya uyuşturucu bağımlılığı olan kişiler
  • Geçtiğimiz 3 ay içinde immünoglobulin ve/veya kan ürünleri uygulanan kişiler
  • İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü (HIV) enfeksiyonu dahil olmak üzere bilinen veya şüphelenilen herhangi bir otoimmün hastalık veya immün yetmezlik hastalığı olan kişiler gönüllü aşı çalışmasına katılamaz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı