Sigorta Girişi Olanlara Toplu Para Ödemesi Yapılacak!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Sigorta Girişi Olanlara Toplu Para Ödemesi Yapılacak!

GÜNDEM

14 Ağustos 2020 Cuma 20:43:26

Sigorta Girişi Olanlara Toplu Para Ödemesi Yapılacak!

Prim iadesi; bilhassa son günlerde Google’da en çok aranan kelimelerin başında gelmektedir. Kimlerin prim iadesi almaya hak kazanacağına dair çoğu kişi merak içerisindedir. Bunun yanı sıra, sosyal güvenlik sisteminde ödenen primin emekli olmaya ve maaş bağlanmasına yetmediği hallerde toptan ödeme gibi bir imkan bulunmaktadır.

Prim iadesi; bilhassa son günlerde Google’da en çok aranan kelimelerin başında gelmektedir. Kimlerin prim iadesi almaya hak kazanacağına dair çoğu kişi merak içerisindedir. Bunun yanı sıra, sosyal güvenlik sisteminde ödenen primin emekli olmaya ve maaş bağlanmasına yetmediği hallerde toptan ödeme gibi bir imkan bulunmaktadır.

Devletin emeklilik şartlarını değiştirmesinin ardından erkek çalışanlar 60, kadın çalışanlar ise 58 yaşında emekli olmaya hak kazanırlar. Ancak, emekli olmaya hazırlanan belki de milyonlarca çalışanı ilgilendiren farklı bir kanun yürürlüğe girdi. Buna göre, belirlenen kriterleri sağlayan kişilere prim iadesi yapılacak. SGK sistemine ödenmiş olan primlerin çalışanların emekli olmasına veya maaş bağlanmasına yetmediği durumlarda SGK prim ödemelerinin geri alınması mümkün olmaktadır. Fakat, ödeme alabilmek adına bazı şartları sağlamak gerekir. Bu şartları öğrenmek adına yazıyı okumaya devam edebilirsiniz!

SGK’dan Prim Ödemesi Almak Mümkün Mü?

Emekli olmak adına kişinin sigorta başlangıç tarihinin yanı sıra ödenen prim miktarı ile hizmet süresi ve yaş kriteri gibi hususlar belirleyici olmaktadır. Fakat, bu kriterlerden herhangi birisinin mümkün olmadığı durumlarda çalışan kişi emekli olamaz. Bu gibi hallerde, kişinin SGK’ya ödemiş olduğu primleri geri almasına rastlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapıldığı takdirde söz konusu ödenen primlerin geri alınması mümkün olmaktadır.

Emekli olmak isteyenlerin yapmaları gereken birçok işlem bulunuyor. Bu noktada, birden fazla işverene bağlı olarak çalışan kişiler hizmet sürelerini ayda otuz günü geçmeyecek şekilde hesaplatma hakkına sahip olurlar. Örneğin, aynı ay içerisinde A işvereni ile otuz gün üzerinden 22 bin lira, B işvereni ile de 20 gün üzerinden 15 bin lira brüt kazanç elde eden çalışanın bu aydaki hizmet süresi otuz gün olarak hesaplanacaktır. Ancak, çalışanın 35 bin liralık kazanç üzerinden prim ödemesi yapmasından dolayı emeklilikte yalnızca bu ay için 22 bin 72,5 TL’lik kazanç tutarı için ödenen prim miktarı dikkate alınmaktadır. Bir başka deyişle, yüksek olan ödeme dikkate alınarak emeklilikte hesaplama yapılmaktadır.

SGK; esas kazanç üzerinden prim hesaplamasını yapmaktadır. Bu noktada, tavanı aşan kazanç tutarı üzerinden kesilen %15 oranındaki aylık belirli bir miktar için prim ödemesi yapılmaktadır. Ancak, SGK, söz konusu iadeleri tek başına yapmaz. Bunun için başvuru yapılması şarttır. Prim iade talebine dair dilekçenin SGK il müdürlüklerinin yanı sıra Sosyal Güvenlik Merkezi’ne verilmesi gerekmektedir. Dilekçede verilen tarihe göre ödeme yapılarak söz konusu iade işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra, tavanı aşan kazançlar için iade sırasında zaman aşımı uygulanmaktadır. Bu sayede, herhangi bir faiz uygulaması yapılmaz. Tavanı aşan kazançlardan prim kesintisi yapılanlar dilekçe vererek prim iadesi isteme hakkına sahiptir. Ancak, iadenin yapılabilmesi için işverenin SGK prim ödemesini yapmış olması gerekmektedir.

Prim İadesinden Kimler Faydalanmaktadır?

Prim iadesinin yapılması için kişinin belirli şartları sağlaması gerekmektedir.

  • Belirli bir yaşa gelmiş ve belirli bir süre prim ödemesi yapmış olan kişiler
  • İşçi ve memur olarak çalıştıktan sonra işten ayrılan kişiler
  • Ödediği primlerin emekli maaşı almasına yetmediği kişiler
  • İşyerini kapatan Bağ-Kurlular

prim iadesi hakkından faydalanabilirler. Bunun yanı sıra, SGK tarafından verilecek olan prim iadesini alabilmenin iki farklı yöntemi bulunmaktadır. Bilhassa tavan ücret iadesi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Birden fazla işte çalışan kişiler bu yüzden iki kişi adına ödenmiş primler için başvuru yaparak daha çok prim iadesi alabilirler. Ancak, dilekçenin olmadığı hallerde herhangi bir iade yapılmaz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı