Sigara Fiyatlarına Vergi Zammı! Sigaralar Zamlandı İşte Yeni Paket Fiyatları
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Sigara Fiyatlarına Vergi Zammı! Sigaralar Zamlandı İşte Yeni Paket Fiyatları

GÜNDEM

13 Mayıs 2020 Çarşamba 21:25:50

Sigara Fiyatlarına Vergi Zammı! Sigaralar Zamlandı İşte Yeni Paket Fiyatları

Sigara paketlerinden alınan vergiye zam geldi! Bugün (13 Mayıs) Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile sigara ve tütün ürünlerinden alınan asgari maktu vergi miktarı artırıldı! Sigara paketlerine de yeni zam böylelikle gelmiş oldu. Sigara paketleri ne kadar zamlanacak?

Sigara paketlerinden alınan vergiye zam geldi! Bugün (13 Mayıs) Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile sigara ve tütün ürünlerinden alınan asgari maktu vergi miktarı artırıldı! Sigara paketlerine de yeni zam böylelikle gelmiş oldu. Sigara paketleri ne kadar zamlanacak? Sigarada verginin artması ne anlama geliyor, hangi sigara ne kadar zamlandı? Bu soruların yanıtı haberimizin devamında sizlerle…

13 Mayıs Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı çerçevesinde sigara ve tütün ürünlerinden alınan asgari maktu vergi tutarı arttırıldı! Sigaraya yeni zam! Sigara ve tütün ürünlerinden alınan asgari maktu vergi tutarının artmasıyla birlikte tüm sigaralar için zam kapıda. Sigara ve Tütün şirketlerinin yeni gelen vergi zammından sonra paketlere zam yapması bekleniyor.

13 Mayıs Çarşamba günkü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararında, Tütün ürünlerine uygulanan Özel Tüketim Vergisi oranlarında yapılan değişiklik ile sigaranın asgari maktu vergi tutarının 0,3899 liradan, 0,4569 liraya çıkarıldığı düzenlemesine yer verildi. Bu zamla birlikte sigara paketlerinde de fiyat artışı olacak! Sigara ve tütün ürünleri için alınan asgari maktu vergi tutarında yapılan %17’lik artış ile birlikte, bir paket sigari için alınan asgari maktu vergi tutarı 9,13 TL’ye yükselmiş oldu.

Bir paket sigara için alınan asgari maktu vergi tutarı %17,18 zamla birlikte 7,79 TL’den 9,13 TL’ye yükselmiş oldu. Alınan vergi zammı kararının ardından şirketlerin sigara paket fiyatlarında artışa gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Şimdi vatandaş ise zamlı sigara fiyatlarını araştırmaya başladı. Sigara 13-14 Mayıs yeni fiyatları ne kadar olacak? Sigaralar ne kadar zamlanacak? Yeni sigara fiyatları ne kadar?

SİGARAYA ZAM GELDİ! İŞTE YENİ FİYATLAR

Sigarada asgari maktu vergi tutarının 0,4569 TL olmasının ardından sigara fiyatları da zamlandı. Öyle ki bir paket sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı 7,79 TL’den 9,13 TL’ye yükseline şirketler de zam yaptı. Vatandaş 13 Mayıs itibariyle sigara fiyatlarında yaşanan zammı araştırıyor.

Yeni gelen vergi zammı çerçevesinde, 11.6 lira taban fiyatı olan en düşük fiyata satılan sigaranın zamla birlikte taban fiyatı 13.6 TL olacak. Yeni zam sonucu bir paket sigaranın 2 lira zamlanarak en az 14 liradan satılması bekleniyor.

Sigara isimlerinin yazılması yasak olduğu için haberimizde belirtemiyoruz ancak 15 TL altında satılan 1 paket sigaranın 1-3 TL arasında, 15 TL üstü fiyata satılan bir paket sigaranın ise 1 TL kadar zamlanması bekleniyor.

YENİ ZAM 1,1 MİLYAR TL EK VERGİ GETİRECEK

Sigaraya yapılan bu zam ile birlikte Hazine’ye 1 yıllık süreçte ek 1,1 milyar TL tutarında vergi geliri sağlanmış olacak. 13,6 TL satış fiyatının altında satışa çıkarılan sigaralarda, üretici yahut pazarlama firması vergi tutarını cebinden karşılayacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı