SGK'dan Çift Maaş Müjdesi! SGK SSK ve Bağkur Çift Maaş Alabilirsiniz
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

SGK’dan Çift Maaş Müjdesi! SGK SSK ve Bağkur Çift Maaş Alabilirsiniz

GÜNDEM

5 Haziran 2020 Cuma 15:14:11

SGK’dan Çift Maaş Müjdesi! SGK SSK ve Bağkur Çift Maaş Alabilirsiniz

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) çifte maaş müjdesi! Belirli şartları taşıyan ve anne yada babasını kaybeden bir kadın SGK’dan çift maaş alabilir! SGK Mevzuatı belirli şartları taşıyanlara çift maaş almaları konusunda imkan tanımaktadır. Kadının çalışması veya emekli olup olmaması, ölen sigortalı anne veya babasından kalan emekli aylığını almasına engel olmuyor. Babadan yahut eşten de maaş kalabiliyor. Ancak SGK mevzuatında 2008 yılında yapılan değişiklik ve kabul edilen 5510 sayılı Kanun’la birlikte çifte maaş için bir takım değişiklikler de yapıldı. Peki Eş veya babadan kalan maaşla çifte maaş için şartlar neler? Kimler çifte maaş alabilir? Detaylar haberimizde sizlerle…

SGK’dan SSK ve Bağkur’luları sevindirecek haberler gelmeye devam ediyor! SGK’dan çift maaş müjdesi de binlerce vatandaşı ilgilendiriyor. Bir kadın, belirli şartları taşıması halinde eşinden veya babasından veya annesinden kalan maaşı alabiliyor! Ayrıca kadının çalışması yahut emekli olması baba veya eşinin maaşını almasına da engel olmuyor! Ancak 2008 yılında yapılan değişiklikle çifte maaşla ilgili birçok düzenleme değişti. Şimdi vatandaşlar çift maaş hakkı nedir? Kimler çift maaş alabilir? Çift maaş için şartlar neler? Sorularının yanıtını araştırmaya başladı.

Kadın emekliler çift maaş konusunda oldukça şanslı konumdalar! Kadın emeklilere sağlanan çifte maaş imkanı cinsiyet eşitliği çerçevesinde erkek vatandaşlara da sağlanmıştır. Ancak çoğu kişi bu hakkını bilmediğinden yahut kendi maaşının kesileceğini düşündüğünden dolayı çifte maaş hakkından yararlanmıyor ve hakkını aramıyor. Ancak SGK mevzuatı çerçevesinde, vefat eden bir sigortalının, geride bıraktığı eş ve çocuklarının korunduğu hükümler kanunların birçok köşesinde bulunmaktadır. Eşlere ödenecek ölüm aylığı ile vefat eden sigortalının geride kalan çocuklarına ödenen yetim aylığı da bu güvencelerden biridir. Vefat eden sigortalının eşine ödenecek ölüm aylığında, eşin sigortalı veya emekli olup olmadığı önem taşımamakta sadece geride kalan eşin yeniden evlenmemesine bakılmaktadır. Emekli yada çalışan bir dul kadın, hem eşinin maaşını hem de kendi maaşını alabilmektedir.

900 GÜN ŞART!

Dul maaşıyla ilgili 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı kanun çerçevesinde, Bağkur ve Emekli sandığına tâbi vatandaşlar için 1800 gün prim ödeme şartı aranırken, SSK’lı vatandaşlar için de 900 prim günü aranmaktadır. Ancak önceki eksik günler, şimdiki sistemde doğum veya askerlik borçlanması yoluyla tamamlanamamaktadır. Ayrıca eskiden yetim aylığı alanların tek bir gelirinin aranması söz konusuyken, bugün Yargıtay 21. Hukuk Dairesi kararı çerçevesinde hem anne hem de babadan dolayı yetim maaşı bağlanabilmektedir.

KURUMLAR ÖNEM TAŞIYOR

Eşi vefat eden bir kadın, vefat eden kocasının sigortalılık süresi elverişli ise kendi gelirine bakılmaksızın aylık bağlanabiliyor. Ayrıca yetim kalan kız çocuklarına da evlenmedikleri yahut iş hayatına başlamadıkalrı sürece, erkek çocuklara ise üniversite eğitimleri süresince maksimum 25 yaşına kadar yetim aylığı bağlanıyor.

Bir diğer konu ise bir kadının hem kocasından hem de vefat eden babasından çift maaş bağlanıp bağlanamayacağı konusudur. 2008 yılı önceside farklı kurumlar olmak üzere geride kalan eş, hem babasından hem de vefat eden eşinden çifte maaş alabiliyordu. Ancak 2008 yılında yürürlüğe giren yeni mevzuat çerçevesinde kadınlara çift maaşının önü kapandı. Yani 2008 öncesi bir kadın Bağkurlu babası ile Emekli sandığına tabi eşinden kalan maaşları alabilirken bugün yalnızca bir maaş bağlanabilmektedir.

ÜÇ MAAŞ HAKKI İÇİN ŞARTLAR NELER?

Kendi çalışmasından dolayı SSK emeklisi olarak maaş alırken, vefat eden Bağkur emeklisi kocasının ölümünden sonra dul aylığı alan kadın, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasının vefatından sonra yetim aylığı da alabiliyor. Yani üç maaşa da hak kazanıyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
2 Yorum yapıldı

2 Yorum

  1. Pingback: SGK’dan Çift Maaş Müjdesi!

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı