SGK'dan Binlerce Kişiye Müjdeli Haber! Erken Emeklilik resmen Yasalaştı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

SGK’dan Binlerce Kişiye Müjdeli Haber! Erken Emeklilik resmen Yasalaştı

GÜNDEM

19 Mayıs 2020 Salı 15:05:57

Son Güncelleme: 19/05/2020 15:05:47

SGK’dan Binlerce Kişiye Müjdeli Haber! Erken Emeklilik resmen Yasalaştı

Binlerce kişi için erken emekliliğin önünü açan düzenleme yasalaştı! Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) binlerce kişiye müjdeli haber! SGK, 8 yıl erken emekli olabileceksiniz detaylarını içeren haberi paylaştı. 2000 yılı öncesinde herhangi bir Ticaret Odası veya Vergi kaydı bulunan vatandaşlar,

Binlerce kişi için erken emekliliğin önünü açan düzenleme yasalaştı! Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) binlerce kişiye müjdeli haber! SGK, 8 yıl erken emekli olabileceksiniz detaylarını içeren haberi paylaştı. 2000 yılı öncesinde herhangi bir Ticaret Odası veya Vergi kaydı bulunan vatandaşlar, SGK tarafından otomatik olarak sigortalı sayılıyor! Şimdi yeni düzenleme ile birlikte 8 yıl erken emeklilik mümkün hale getirildi. Peki kimler 8 yıl erken emekli olabilir? Detaylar haberimizde sizlerle…

8 Yıl erken emekli olmak isteyen binlerce vatandaşa müjdeli haber geldi! SGK’dan erken emeklilik için yeni düzenleme yasalaştı ve binlerce kişinin emekli olabilmesinin önü açıldı. Peki kimler 8 yıl erken emekli olabilir? 8 Yıl erken emeklilik için neler yapılmalı? 2000 yılında ve 2008 Ekim ayında getirilen yeni Sosyal Güvenlik kanunları ile binlerce kişinin geriye dönük borçlanma yoluyla emekli olma yolu kapatılmıştı. Ancak mahkemeye başvurarak hak arayışı sürdüren binlerce kişi bu süreçte Yargıtay kararlarıyla bu haklarına tekrar kavuşmuştu.

Artık yeni düzenleme ile buna gerek olmadan binlerce kişi 8 yıl erken emekli olabilecek! Geçmişe dönük borçlanma ile ilgili gelişmeler yaşanyor. Buna göre 4 Ekim 2000 tarihinden 1 gün önce olsa dahi Bağkur girişi bulunan esnaflar, 20 Nisan 1982 tarihine kadar geçmişe dönük tescil işlemi yaptırabiliyorlar. Bunun için istenen tek şart ise sigorta tescil işleminden sonraki dönemde vergi kaydı veya şirket ortaklığının bulunmasıdır. Ayrıca herhangi bir ticaret odasında kaydı bulunanlar da sigorta girişlerini 22 Mart 1985 tarihine kadar götürebiliyorlar. 4 Ekim 2000 sonrası Bağkur tescilli vatandaşlar ise 2000 tarihi öncesine sicillerini işletemiyorlar.

2000 yılından önce esnaflık faaliyetlerine başlamasına karşın 4 Ekim 2000 tarihine kadar Bağkur kayıt ve tescili yaptırmamış olan sigorta hak sahibi ve yükümlüleri, 4 Ekim 2000 itibariyle sicil başlatabiliyorlar. 1 Ekim 2008 tarihinden önce Bağ-Kur tescili bulunan vatandaşlar ise 4 Ekim 2000 tarihine kadarki vergi kaydı ve oda kaydı çerçevesinde Bağ-kur tescillerini geçmişe çekebiliyorlar. Bağ-kur kaydının silinmiş olması durumunda tekrardan aktif hale getirme işlemi de yaptırılabiliyor.

TESCİLİ OLMAYANLAR İÇİN SON TARİH 1 EKİM 2008!

8 yıl erken emeklilik için araştırmalar tüm hızıyla sürerken dikkat edilmesi gereken bir nokta da son tarihtir. Son tarih ise 1 Ekim 2008’dir. 1 Mayıs 2005’te vergi mükellefi olarak esnaflık yapmaya başlayan bir vatandaş buna rağmen Bağkur tescilini yaptırmamış ise SGK’ya başvuru yaparak tescilini 1 Ekim 2008 tarihinden başlatabilir. Böylelikle 8 yıl erken emeklilik fırsatından yararlanabilir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı