SGK Müjdeyi Verdi! Erken Emeklilik mümkün! 6 Yıl Erken Emeklilik
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

SGK Müjdeyi Verdi! Erken Emeklilik mümkün! 6 Yıl Erken Emeklilik

GÜNDEM

11 Eylül 2020 Cuma 21:11:54

Son Güncelleme: 11/09/2020 21:12:00

SGK Müjdeyi Verdi! Erken Emeklilik mümkün! 6 Yıl Erken Emeklilik

Milyonlarca çalışan bir gün emekli olabilmenin hayalini kurarken emeklilik hakkıyla ilgili düzenlemeler de gerçekleşmeye devam ediyor. Bu konuda vatandaşların en çok araştırdığı konuların başında şüphesiz erken emeklilik geliyor. Erken emeklilik mümkün mü? Kimler erken emekli olabilir? Erken emeklilik müjdesiyle kadınlar 6 yıl, erkek çalışanlar ise 2 yıl erken emekli olabilir!

Milyonlarca çalışan bir gün emekli olabilmenin hayalini kurarken emeklilik hakkıyla ilgili düzenlemeler de gerçekleşmeye devam ediyor. Bu konuda vatandaşların en çok araştırdığı konuların başında şüphesiz erken emeklilik geliyor. Erken emeklilik mümkün mü? Kimler erken emekli olabilir? Erken emeklilik müjdesiyle kadınlar 6 yıl, erkek çalışanlar ise 2 yıl erken emekli olabilir! Yapılan son düzenlemeyle birlikte kadınlar 6 yıl önceden erkekler de 2 yıl erkenden emekli olma fırsatı yakalıyor. Peki erken emeklilik nasıl mümkün olur? Erken emeklilik için başvuru şartları nelerdir? Kimler erken emeklilikten faydalanabilir? Tüm detaylarıyla bu haberimizde sizler için hazırladık…

Milyonlarca çalışan bir gün emekli olmak ve emeklilik hayatında rahat etmek istiyor. Bu süreçte emeklilikle ilgili araştırmalar da artarak sürüyor. Araştırılan konuların başında ise erken emeklilik geliyor. Son gerçekleşen erken emeklilik müjdesiyle birlikte binlerce çalışan erken emekli olabilecek ve erkenden emekli aylığı alabilecek. Erken emeklilik nedir? Kimler erken emeklilikten faydalanabilir? Bu soruların yanıt bulması gerekiyor. Erken emeklilik müjdesiyle birlikte kadınlar 6, erkekler ise 2 yıl erken emekli olabilecek!

Milyonlarca çlaışan erken emeklilik için araştırmalarını sürdürüyor. Erken emeklilik birçok çalışan için büyük bir avantaj getiriyor. Yapılan son değişiklikle birlikte erken emeklilik müjdesi de geldi! Kadınlar 6 yıl, erkekler ise 2 yıl önceden emekli olabilir! Peki erken emeklilikten kimler faydalanabilir, erken emeklilik şartları nelerdir?

Emeklilik şartlarının yerine getirilmesi konusunda genel düzenlemelerin yanı sıra erken emekliliğe imkan veren bir takım düzenlemeler de mevcuttur. Bu kapsamda, hizmet borçlanması, doğum borçlanması, askerlik borçlanması yöntemleriyle geriye dönük olarak eksik primlerin tamamlanılması ve yaş şartının sağlanması ile emeklilik mümkün hale getiriliyor. Diğer taraftan yıpranma payı ile birlikte erken emeklilik de şuanki düzenlemelerle mümkün hale getirilmiştir.

ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

Erken emeklilik şartlarına bakılacak olursa ilk dikkat edilmesi gereken hususlar prim ödeme gün sayısı ve hizmet süresidir. Prim ödemeleri eksik yapılmış olan çalışanlar, bir takım koşullarla askerlik ve doğum borçlanması yoluna giderek eksik primlerini geçmişe dönük olarak ödeyip emekli olabilmektedirler. Böylece prim ödemesi için zaman kaybı yaşamadan erken emeklilik gündeme gelmektedir.

Doğum borçlanması yolu, kadın çalışanlar için tanınmış bir hak iken askerlik borçlanması erkek çalışanlara tanınmış bir erken emeklilik sonucu doğurabilen haktır. Kadınlar, doğum öncesi ve sonrası dönemleri kapsayacak şekilde 2 yıla kadar eksik primlerini geçmişe dönük borçlanarak erken emekli olabilmektedirler. Diğer taraftan erkek çalışanlar da askerlik sürelerini borçlanarak, sigorta başlangıçlarını öne çekebilirler yahut eksik prim ödemelerini tamamlayarak erken emekli olabilirler.

Hizmet borçlanması yoluyla da erken emeklilik mümkündür. Buna göre Hekimlerin fahri asistanlık süreleri, Kamu görevlisi personelin aylık izin süreleri, Yurt içi ve yurt dışında geçirilen doktora ya da uzmanlık süreleri, Kanuni grevde geçen süreler, Avukatlık için stajını tamamlayanların normal staj süreleri de geçmişe dönük olarak borçlanılarak erken emeklilik hakkı kazanılabilir.

3600 GÜN ÜZERİNDEN EMEKLİLİK!

4A, 4B ve 4C sigortalılık kollarında sigortalı olarak çalışan bir vatandaş, 09.09.1999 tarihinden önce sigorta başlangıcının bulunması şartıyla, 3600 prim ödeme gün sayısı üzerinden emekli olabilecektir. 3600 prim günü şartının tamamlanmış olması emeklilik şartı olarak aranmaktadır. Bunun yanı sıra 15 yıl sigortalılık süresi şartı da sağlanmalıdır. Kadınlar 54, erkekler ise 56 yaşında 3600 gün üzerinden emekli olabileceklerdir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı