Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ahmet Erdal Taşçı Organ Bağışını Anlattı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Erdal Taşçı Organ Bağışını Anlattı

GÜNDEM

10 Aralık 2020 Perşembe 22:20:23

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Erdal Taşçı Organ Bağışını Anlattı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi ve Akciğer Nakil Birimi Sorumlusu Doç. Dr. Ahmet Erdal Taşçı organ nakli hakkında değerli bilgiler verdi. Taşçı ülkemizde organ nakliyle ilgili detayları kamuoyuyla paylaştı.

Organ bağışı yaparak hayat kurtarabileceğinize dikkat çeken Doç. Dr. Ahmet Erdal Taşçı organ naklinin sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada yeterli düzeyde olmadığını belirtti.

Organ bağışının düşük olmasının nedenleri arasında dini ve kültürel inançların yaygın olduğuna dikkat çekildi.

Organ nakli bekleyen hastaların, bekleme süresi içersisinde hayatlarını kaybettiğine dikkat çekilerek, organ nakliyle bir hayat kurtarabileceğinize dikkat çekildi.

“Biz cerrahlar akciğeri, böbreği, kalbi değiştirebiliyoruz ama elimizde kullanılabilir organ varsa bunu yapabiliyoruz. Bu organ naklinin temeli beyin ölümü gerçekleşen birisinin ailesinin organları bağışlaması, her şey oradan başlıyor. Asıl yıldız olanlar kendi yakınlarının ölüm haberlerinin arasında beyni ölmüş ama vücudu yaşayan, tıbben ölü olan insanların organlarını bağışlayanlar. Burada en büyük kahraman onlardır.” ifadeleri kullanıldı.

BİRİNCİ DERECE AKRABA İZNİ GEREKİYOR

18 yaşını doldurmuş bir kişinin organ nakli için izni olmasına rağmen işlemin gerçekleşebilmesi için birinci dereceden akrabalarının izin vermesi gerektiğini belirten Taşçı:

Yurt dışında herkesin otomatik organ bağışlayıcısı olarak kabul edildiğini, organ bağışı yapmak istemeyenlerin ise bunu bildirmesi gerektiğini anlatan Taşçı, “Buna Belçika modeli diyoruz. Bu model iyi işlediği zaman bir sürü insan hayatına kavuşuyor ama Türkiye’de bu sistem ne zaman oturur belli değil. Lütfen beyin ölümü gerçekleşen insanların organlarının bağışlanmasını sağlayın.” şeklinde konuştu.

SBÜ Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Azize Öztürk ise organ bağışına şahit olduğu hastaları hakkında bilgiler paylaştı.

BAŞKASINA ŞİFA OLSUN 

Azize Öztürk, “Bir anne evladını kaybetti. Akciğer nakli beklerken yetişmedi ve ben anneyle karşı karşıya kaldım. Organ bağışı istemek zorunda kaldık. Organ bağışı istediğimizde ‘Benim kızım organlarını bağışlamıştı, bu benim için vasiyettir.’ dedi ve bağışladı. Organ bağışı ailelere bir nevi vasiyet oluyor. Bilinçli bir aile bunu bu şekilde algılıyor. ‘Benim kızıma yetişmedi ama bir başkasına şifa olsun.’ diye tüm organlarını bağışladı.” ifadelerini kullandı.

Organ bağışında yaşanılan en büyük zorluğun birinci derece akrabalardan izin almak olduğunu belirten uzmanlar:

“Annesi, babası, kardeşleri, eşi, biz onlara ‘Hemen bağış yapabilirsiniz.’ diye ısrarda bulunmuyoruz. Belli bir süre tanıyoruz. Birkaç saat içinde bize dönebiliyorlar. İki kişi birinci derece yakını olmak zorunda, hangi organların bağışlanacağına dair bir ibare var aslında bu çok yanlış bir ibare. Akciğer diyorsun, ‘Nefes alması çok önemliydi onun için akciğeri kalsın.’ diyorlar. ‘Kalbini vermem, kalp çok önemli bir organ.’ diyor. Ne yapıyor böbreğini ve karaciğerini bağışlıyor. Benim nakil listemdeki hastam da o sırada akciğer bekliyor. Her organa ayrı ayrı onay almamalıyız. Organ bağışı yapılıyor. Sistemden bakıyorum akciğer bağışı yok. Üzülüyorum yani, akciğerler kullanılabilir. Aileye sorulmuş, bir tanesi eksik bırakılmış. Bütün organlar bağışlanmalı. Ama akciğer ve kalp bağışı yapılmasına insanlar alışık değiller. Biz hayati fonksiyonlarını yitiren hastalarımızın bütün organlarının bağışlanmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

İki taraflı akciğer nakli sonrasında sağlığına kavuşan 28 yaşındaki Onur Eskisoy, üç makineye bağlı bir şekilde ailesinin evindeki bir odada 2 yıl yaşadığını söyledi.

Oksijen desteği olmadan dışarıya adım atamadığını ve bu dönemde 30 gün boyunca yoğun bakımda tedavi aldığını, 25 gün boyunca da uyutulduğunu aktaran Eskisoy, “Yoğun bakım sürecinden sonra hastaneye yatışlarım da sık sık oldu. Bu yatışlardan dolayı da kendi grubumda ilk sıradaydım. Zor bir süreçti, insanın umudunu yitirdiği dönemlerdi. Çok çektim, bayağı bir bekledim.” ifadelerini kullandı.

Eskisoy organ naklinin yaklaşık 12 saat sürdüğünü belirterek:

“Ersin Hocamız vardı. Geldi yanıma ‘Nasılsın?’ diye sordu. Beni cihazdan çıkaracaklarını söylediğinde açıkçası tedirgin oldum. Çünkü aşağı yukarı 7 yıldır makine kullandığım için endişe duydum. Cihazdan bağımsız nefes almaya başladım. Monitöre baktığımda hiçbir hareketlenme görmedim, çok mutlu oldum. Nakilden sonra bünyem zayıf olduğu için sıkıntı yaşadım. Sonuçta her sıkıntının ardında da bir güzellik vardır. Bize de o güzellikler nasip oldu, çok şükür her şey yolunda.” ifadelerini kullandı.

Sizlerde organ bağışını destekleyerek, müjdeli haberi bekleyen milyonlarca hastaya umut ışığı olabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı