Saat 22'de kapanacak mekanlar belli oldu! Kuaför ve berberler açık mı?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Saat 22’de kapanacak mekanlar belli oldu! Kuaför ve berberler açık mı?

GÜNDEM

9 Kasım 2020 Pazartesi 16:57:05

Son Güncelleme: 09/11/2020 16:57:08

Saat 22’de kapanacak mekanlar belli oldu! Kuaför ve berberler açık mı?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni kararlar alındı. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanankoronavirüs genelgesine göre restoran, kahvehane, kuaför, nikah salonu, sinema, hamam, internet salonu gibi iş yerleri artık saat 22.00’da kapanacak. Bu önlemle birlikte bazı şehirlerde de yaşlılara sokağa çıkma yasağı getirildiği açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde, koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni kararlar alındı. İçişleri Bakanlığı bu kararları 81 ile gönderdi ve yeni genelgeyi Sağlık Bakanlığı “Covid­-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” adı altında yayımladı.

Yayımlanan yeni genelgeye göre; önümüzdeki 10 günde, vatandaşların kalabalık olarak bulunabildiği market, pazaryeri, otogar, park ve bahçeler, toplu ulaşım araçları, cadde/sokaklar, alışveriş merkezleri gibi yerlerde her ilin kendine uygun şekilde planlama yapacağı şekilde, konu bazlı denetimlere ağırlık verilecek.

Bazı iş yerlerinin en geç saat 22.00’da kapanması için de karar alındı.

HANGİ MEKANLAR KAPANACAK?

  • İçkili/içkisiz ayrımı olmaksızın; lokanta, restoran, kafe, kafeterya, pastane, gibi yeme içme yerleri saat 22.00’da kapanacak fakat evlere paket servis ve gel-al şeklindeki uygulamalarına devam edebilecek.
  • Kahvehane, kıraathane ve çay ocakları
  • Berber, kuaför, güzellik merkezi gibi çeşitli iş yerleri
  • Nikah ve düğün salonları
  • Halı sahalar ve spor salonları
  • İnternet kafeler ve elektronik oyun yerleri, lunaparklar ve bilardo salonları
  • Tiyatro, konser ve sinema salonları
  • Yüzme havuzu, kaplıca,sauna, hamam gibi yerler en geç saat 22.00’da kapanacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE SEYAHAT YASAĞI GELECEK Mİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlamaları hakkında açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada, şu an böyle bir kısıtlama düşünmediklerini, gerekli tedbirlere uyum gösterme konusunda kararlı olunursa vaka artışının üstesinden gelebileceklerini dile getirdi.

VARDİYA DÜZENLEMESİ

26.08.2020 tarih ve 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde yer alan karara göre, başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere, sanayi tesisleri dahil olmak üzere tüm özel sektör kuruluşlarında uzaktan ve/veya dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinden azami düzeyde faydalanılacak. Bununla birlikte, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör kuruluşlarının çalışma koşulları göz önünde bulundurularak il genelinde mesai saatlerinin başlama ve bitiş saatleri İl Pandemi Kurullarında değerlendirilecek ve il geneli için bir planlamaya gidilecek. Mesai/vardiya başlangıç saatlerinin sabah 06:00’dan itibaren kademeli olarak başlatılması ve ara dinlenmesi dahil olmak üzere 06.00-15.00, 06.30-15.30, 07.00-16.00, 07.30-16.30, 08.00-17.00, 08.30-17.30, 09.00-18.00 gibi mesai/vardiya uygulamalarına geçilmesi için karar alındı. Alınan kararlar 4 Kasım’dan itibaren uygulamaya geçildi ve tedbirlere uymayan vatandaşlar ve işletmelere adli işlem başlatılacağı uyarısında bulunuldu.

VAKALARIN GİDEREK ARTTIĞI İSTANBUL’DA YENİ ÖNLEM

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yaptığı basın açıklamasında, 9 Kasım Pazartesi’den itibaren, 60 yaş ve üstü olan çalışan vatandaşlar, hamileler, 10 yaş ve altı çocuğu olan kadın personeller idari izinli sayılacak ve  evden çalışacak. Sanayi kesimi çalışanları saat 07.00’da mesaiye başlayacak ve tüm kamu kurumlarında dönüşümlü çalışılacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLAN İLLER

Balıkesir

Koronavirüs önlemleri kapsamında, Bilecik’in Bozüyük ilçesinde, 65 yaş ve üstü vatandaşlara 08.30-10.30 ile 18.00 -19.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı verildi. Bununla birlikte, 15 yaş altı çocukların kapalı pazaryerlerine alınmamasına karar verildi.

Bursa

Bursa’da 65 yaş ve üzeri vatandaşların, sosyal mesafe kurallarına riayet ederek ve maske takarak her gün 10.00-16.00 saatlerinde dışarı çıkabilmelerine ve bu saatler dışında kalan saatlerde sokağa çıkmalarının yasaklanmasına karar verildi.

Erzincan

Yeni tip koronavirüstedbirlerli kapsamında yeni karar alan bir diğer il ise Erzincan oldu. 65 yaş ve üzeri olan vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olan kişilere 11.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı getirildi.

Gaziantep

Gaziantep’te de koronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü vatandaşlara saat 17.00’den sonra sebze-meyve pazarına girme yasağı koyuldu.

Ankara

Ankara’da da koronavirüslemücadele için yeni tedbirler alındı. Tedbirler kapsamında, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olan kişilerin düğün, cenaze, taziye, pazar yeri, sosyal faaliyetler gibi alanlara girişlerine kısıtlama getirildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı