S400 Test atışları Karadeniz'de duyuldu! ABD gerilimi yükselebilir
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

S400 Test atışları Karadeniz’de duyuldu! ABD gerilimi yükselebilir

GÜNDEM

17 Ekim 2020 Cumartesi 13:12:22

Son Güncelleme: 17/10/2020 02:36:09

S400 Test atışları Karadeniz’de duyuldu! ABD gerilimi yükselebilir

Türkiye Karadeniz’de ilk testleri yaptı! S-400’ler de ilk füze atışı gerçekleşti! Türkiye Rusya’dan satın aldığı S-400 Hava savunma sistemini bugün Karadeniz Bölgesi’nde test edeceğini açıklamıştı. Ardından ise ilk füze başarıyla ateşlendi! Başarılı test denemeleri ise sosyal medyanın gündemine oturdu!

Türkiye, Rusya’dan S-400 satın almış ve küresel anlamda yeni gerginlikler baş göstermişti. Özellikle başta Amerika olmak üzere birçok ülkeden Türkiye’ye karşı eleştiriler yaşanmış olaylar da döviz kuruna yansımıştı. S-400’ler sadece ülke dışında değil ülke içinde de tartışmalara neden olmuştu. Bugün ise Karadeniz’de S-400 hava savunma sistemi ile ilgili sıcak bir gelişme yaşandı.

Türkiye, Rusya’dan satın aldığı S-400 füzeleriyle atış yapacağını bugünün erken saatlerinde açıklamıştı.

14.30 civarlarında ise son dakika olarak Karadeniz’de ilk füzenin ateşlendiği duyuruldu. Sinop’ta çekilen ve füzelerin atışları ile ilgili olan videoda sosyal medyada hızla yayıldı. Bunun üzerine vatandaşlar da S-400’ler test edildi mi? Diyerekten merak etmeye başladı.

SİNOP’A NAKLEDİLMİŞTİ

Türkiye ise hafta başında füze atışları yapacağını açıklamış ve bunun içinde NOTAM (havacılara bilgi notu) ve bununlar birlikte de Navtex (denizcilik duyurusu) ilan etmişti. 16 ila 17 Ekim arasında yapılacağı belirtilen füze denemeleri ise oldukça yankı uyandırdı.

Geçtiğimiz hafta Rusya’dan alınan S-400 hava sistemi ise Sinop ilimize nakledilmiş ve sevkiyatlarla ilgili birçok görüntü de medyayla paylaşılmıştı. Görüntülerin hemen ardından ise Amerika’dan Ankara’ya uyarı gelmiş ve gerekçe olarak da S-400’lerin NATO sistemleriyle uyumlu olmadığı gösterilmişti.

Washington’dan gelen uyarı ve Türkiye’nin bu uyara karşı S-400’leri alması da sıcak gelişme olarak döviz kuruna yön verdi.

10 ADET HEDEF UÇAK

Bugün ise denemelerde kullanılmak üzere 10 adet BANSHEE Hedef Uçağının nakledildiği iddiaları bulunmakta.

F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARILDIK

Uyarılara ve döviz kurunda yaşanan gelişmelere karşın Türkiye geri adım atmamış ve S-400’lerden vazgeçmemişti. Bu gelişme üzerine ise Amerika Birleşik Devletleri tarafından Türkiye, F-35 programından çıkarıldı.

Amerika aynı zaman Türkiye’yi S-400’leri kullanması durumunda yaptırımların olacağına dair açık bir şekilde tehdit etti. Hatta Amerikan Senato’sunda yaptırım kararları kabul edildi ve hayata geçirilmesi için Amerikan Başkanı Donald Trump’ın imzası beklenmekte.

Türkiye ila Rusya ise 2,5 milyar dolarlık S-400 anlaşmasını 2017 yılında yapmış, 2019 yılında ise S-400’ler Türkiye’ye nakledilmişti.

“ABD İLE GERİLİM YENİ BİR SAFHAYA ÇIKABİLİR”

ABD ise, S-400 kriz sonrasında Türkiye’yi F-35 programından çıkarmış ve yaptırım tehditleri savurmuştu. Bugün itibarıyla S-400 canlı-ateş tatbikatının yapılması ise Türkiye- NATO gerilemenin tekrar ateşlenmesi ve Türkiye’ye karşı yeni yaptırımların gerçekleşme ihtimalini arttırıyor. Kurun bu gelişmelere nasıl tepki vereceğini ise ileriki günlerde göreceğiz.

TÜRKİYE NEDEN S-400 ALIYOR?

Türkiye müttefiki olan Amerika’nın Patriot füze savunma sistemi talebine olumlu tepki vermemesi üzerine farklı alternatifler aramış ve Rusya’dan gelen S-400 sistemini satın almaya karar vermişti.

Gerekçe olarak ise müttefik Amerika’nın Patriot teklifini reddetmesi ve Suriye savaşı başta olmak üzere her gün artan güvenlik ihtiyacını gerekçe göstermişti.

Rusya’dan alınan S-400’ler ise günümüzün son teknoloji ile rakiplerinin bir adıma önüne geçiyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı