Pfizer Aşı Fiyatı Değişken! Alman Koronavirüs Aşısı Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek ve Ne Kadar Olacak?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Pfizer Aşı Fiyatı Değişken! Alman Koronavirüs Aşısı Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek ve Ne Kadar Olacak?

GÜNDEM

13 Aralık 2020 Pazar 18:46:08

Son Güncelleme: 13/12/2020 18:46:37

Pfizer Aşı Fiyatı Değişken! Alman Koronavirüs Aşısı Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek ve Ne Kadar Olacak?

Türk biliminsanlarının Almanya’da geliştirdiği korona aşısı dünya pazarında satışa çıktı. Pfizer ve Biontech ortaklığında geliştirilen koronavirüs aşısının Türkiye’ye geleceği tarih ve fiyatı da vatandaşlarımız tarafından merak ediliyor. İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarıyla Türkiye’de korona aşı süreci hakkında detaylar.

Pfizer ve Biontech’in ortaklaşa geliştirdiği BNT162b2 adlı corona virüs aşısı bazı ülkelerde kullanılmaya başladı ve ülkeler aşı alma yarışına girdi. Pfizer CEO’su Albert Bourla, corona virüs aşısının fiyatlandırmasıyla ilgili son dakika açıklaması yaptı. Aşının fiyatlandırmasının ülkelere göre değişiklik göstereceğini duyuran Bourla, aşının Afrika’ya kar amacı gütmeden verileceğini söyledi.

Amerikan ilaç firması Pfizer’in Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı olan Albert Bourla, Uluslararası İlaç Üreticileri ve Dernekleri Federasyonunun (IFPMA) düzenlediği sanal basın toplantısında aşıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bourla, aşının fiyatıyla ilgili açıklama yaparak aşının fiyatının ülkeden ülkeye değişeceğini belirtti. COVID-19 aşı adayı olan BNT162b2’nin fiyatlandırmasının ülkelerin GSYİH’sine göre yapılmasına karar verildi.

AFRİKA’YA KAR AMACI GÜTMEDEN VERİLECEK

Bourla, aşının fiyatının ülkeden ülkeye göre değişeceğini belirterek, katmanlı bir fiyatlandırmalarının olduğunu söyledi. Taleplerinin, gelişmiş ülkelere yüksek bir fiyatla, gelişmekte olan ülkelere ondan daha az bir fiyatla aşı vermek olduğunu, örneğin Afrika’nın birçok ülkesi gibi gelişmemiş ve fakir ülkelere de aşıyı kar amacı gütmeden vereceklerini ifade etti.

ABD’YE 19,5 DOLAR’A VERİLECEK

ABD’de onaylanan ilk korona aşısı, Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci çifti tarafından yönetilen Almanya merkezli biyoteknoloji firması BioNTech ile Amerikan ilaç devi Pfizer’in ortak olarak geliştirdiği koronavirüs aşısı olmuştu. Pfizer CEO’su Bourla, aşının, gelişmiş ülkelere de yüksek olmayan fiyatlarla verileceğini, örneğin ABD’ye 19,5 dolar fiyatıyla verileceğini açıkladı.

Bourla, Pfizer’in aşıyı göndermek için çeşitli hükümetlerle görüşmelerin sürdürüldüğünü dile getirdi. Bununla birlikte, aşının -70 derecede saklanmasıyla ilgili çalışmalarının sürdüğünü ve yeni bir formülasyon üzerinde çalıştıklarını belirtti.

ALMAN KORONAVİRÜS AŞISI TÜRKİYE’YE NE ZAMAN GELECEK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’ye BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen koronavirüs aşısından 1 milyon doz alınacak. 2 doz olarak yapılan bu aşı ile 500 bin kişi aşılanacak. Vatandaşlar ise bu aşının Türkiye’ye ne zaman geleceğini merak ediyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen aşının Aralık ayının sonlarında ya da Ocak ayında gelmesi bekleniyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı