Okullar eylülde açılacak mı? Üniversite ve liseler ne zaman açılacak?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Okullar eylülde açılacak mı? Üniversite ve liseler ne zaman açılacak?

GÜNDEM

26 Temmuz 2020 Pazar 18:40:28

Okullar eylülde açılacak mı? Üniversite ve liseler ne zaman açılacak?

Koroavirüs sonrasında milyonlarca öğrenci okullar ne zaman açılacak sorusunun cevabını merak ediyorlar. İlköğretim, ortaokul, lise ve üniversite 2020 yılı eğitim-öğretim hayatının Eylül ayı itibariyle başlaması planlanıyor. Bakan Selçuk üniversite ve liselerin açılış tarihleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı televizyon programında yeni öğretim yılıyla ilgili sorulara cevap verdi. Selçuk, yaptığı açıklamada 31 Ağustos’ta okulları açmaya hazır olduklarını belirtti.

Okulların açılma tarihi yaklaştıkça veliler ve öğrenciler okulların açılıp açılmayacağı konusunda endişelenmeye başladı. Veli ve öğrencilerin bir kısmı virüs nedeniyle okulların açılmaması ve online eğitim verilmesini isterken, bir kısım da online eğitimin verimli olmadığını ve bu nedenle gerekli önlemler alınarak okulların açılması gerektiğini savundu.

Bakan Selçuk, yeni öğretim yılıyla ilgili sorulara cevap verdi. Katıldığı televizyon programında yaptığı açıklamada,hiçbir öğretmenin ve hiçbir çocuğun riske girmeyeceği bir plan yaptıklarını ve bu planları hekimlere danışıp diğer ülkelerdeki günlük vaka tablolarını izleyerek oluşturduklarını ekledi. Riskli bir durum olduğu takdirde gerekli kararların alınacağı söylendi.

OKULLARI AÇMAYA HAZIRIZ

Selçuk, normalleşme döneminde okulların açık olması gerektiğini düşündüklerini vurguladı. Her alanda normalleşme gerçekleşirken; avmler, kafeler, çarşılar, restoranlar, spor salonları gibi yerler açıkken okulların kapalı olma gibi bir durumun söz konusu olmadığının altını çizdi. “31 Ağustos’ta okullar açılacak mı?” sorusuna gerekli hazırlıkların yapıldığını ve daha da yapılacağını, okulları açmaya hazır olduklarını söyleyerek cevap verdi.

SINAV DÖNEMİNDE VAKA SAYISI ARTMADI

LGS’den sonra vaka sayılarında bir artış olacağı öngörülüyordu. Ziya Selçuk, bu tahminlerin gerçekleşmediğini; sınava 1 milyon 473 bin öğrenci girmesine rağmen sadece 1 öğrencide vaka tespit edildiğini, onun için de birinci oturum biter bitmez gerekli tedbirlerin alındığını hatırlattı.

OKULLARIN AÇILMASIYLA İLGİLİ 4 SENARYO VAR

Selçuk, salgın varkenyeni öğretim yılında sisteminin nasıl işleyeceğine dair 4 senaryo üzerinde çalışıldığını belirtti.

İlk senaryoda, okulların kısıtlamasız olarak tamamen açık olması durumunda neler yapılacağı üzerine çalışılıyor. İkinci senaryoda okulların tamamen kapalı olduğu ve derslerin online olarak verilmeye devam edileceği düşünülüyor.

“Seyreltilmiş” olarak adlandırılan üçüncü senaryoda ise okulun belirli günlerde açık olması, ders saatinin azaltılması, müfredatın seyreltilmesi, sınıf mevcudunun farklı günlerde sınıfa gelmesi, derslerin bir kısmının okulda verilmesi, bir kısmının online olarak izlenebilmesigibi alternatif yollar yer alıyor.

Dördüncü senaryoda da sadece yüksek riskli illerde önlemlerin alınırken ve kalan illerde kısıtlamasız sistem uygulanacak.

OKULLAR AÇILINCA DA UZAKTAN EĞİTİM DEVAM EDECEK

Bakan Selçuk uzaktan eğitimin okullar açılsa da devam edeceğini, okulda verilen bütün derslerin televizyonda da verileceğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı