O Kişilere Devletten Her Ay 1200 TL Maaş Bağlanacak! Hemen Başvuru Yapabilirsiniz
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

O Kişilere Devletten Her Ay 1200 TL Maaş Bağlanacak! Hemen Başvuru Yapabilirsiniz

GÜNDEM

22 Aralık 2020 Salı 14:58:03

Son Güncelleme: 22/12/2020 14:58:36

O Kişilere Devletten Her Ay 1200 TL Maaş Bağlanacak! Hemen Başvuru Yapabilirsiniz

Vefat Maaşı; sigortalı olan, ölen bireyin ailesini korumak için çocuklarına, eşine ve anne babasına bağlanan maaştır. Vefat eden sigortalı personelin anne veya babasına maaş bağlanabilmesi için bazı koşullar vardır. Anne veya baba 65 yaştan küçük ise, ölen sigortalı personelin hak sahibi eş ve çocuklarından geriye artan hisse olmak mecburiyetindedir.

Buna ek olarak anne veya babanın her türlü gelirden elde etmiş oldukları kazançlar asgari ücretin net tutarından az olmak mecburiyetindedir. Anne veya babaya, ölen çocuklarından vefat maaşı verilebilmesi için, diğer çocuklarından hak kazanılan kazanç veya aylık bağlanmamış olması gerekmektedir. Anne veya baba 65 yaşın üzerinde ise, ölen sigortalı çalışanın eş ve çocuklarından geriye artan pay yüzdesine bakılmaz, artan pay olmasa bile vefat maaşı verilmektedir.

Başvurular SGK il merkez müdürlüklerine yapılabilmektedir. Vefat maaşı verilebilmesi için sigortalı çalışanın, her türlü borçlanma zamanı dışarısında en az 5 sene sigortalı olması, en az 900 gün uzun sigorta kollarına prim bildirilmiş olması gerekiyor. Gerek ölen sigortalı tarafınca, gerekse hak sahipleri tarafınca yapılan tüm borçlanmalar bu koşulların oluşmasında göz önüne alınmamaktadır. Hak sahiplerine bağlanacak vefat maaşı, ölüm zamanını takip eden ay başlangıcından itibaren bağlanmaktadır. Hak sahibi olma koşulu ölüm zamanından sonra kazanılırsa, bu koşulun kazanıldığı zamanı takip eden aybaşından itibaren başlatılmaktadır. Maaşlar hak sahiplerine, devamlı ve ay ay olarak ödenir. Hak sahibinin vefatında kesilmektedir.

VEFAT MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

Sigortalının vefatı durumunda hak sahiplerine verilen aylığın ayarlanmasında en önemli not Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yer almaktır. 5510 Sayılı Kanuna dair; “her sene bağlanan maaşların aylık başlangıç zamanın ait olduğu senenin Ocak ayı itibaren sene içine ait yükselişler uygulanmaksızın ayarlanacak miktarları, yaşlılık sigortasından bir önceki senenin son ödeme döneminde söz konusu sigortalı personeller için ayrı ayrı ödenen en az yaşlılık aylığından düşük olmaması gerekmektedir.”

VEFAT MAAŞINDA ÖDEME YÜZDELERİ

Vefat maaşının hesaplanması için kanunla belirli aylık yüzdeler de önemlidir. Yasaya göre vefat maaşı yüzdeleri aşağıdaki gibi olacaktır;

– Dul karısına % 50’si; maaş bağlanmış çocuğu bulunmayan dul karısına (çalışmayan) % 75
– Sadece eş var ancak eş Emekli Sandığı’ndan kendi maaşını alıyor olması veya devlet memuru olarak çalışmakta olması konusunda ise % 50,
– Bir eş 1 yetim olması durumunda; eş % 60, yetim % 30,
– Bir eş 2 yetim olması durumunda; eş % 50, her bir yetim için % 25’er,
– Yaşları fark etmeksizin evli olmayan, evli olmakla birlikte sonraki dönemde boşanan veya dul kalan kızlarının, her birine % 25’i,
– Tek kız çocuk olması durumunda % 50
– Çalışmayan ana ve babanın 65 yaşın üzerinde olması, gelir veya aylık bağlanmamış olması durumunda ise yükselen hisseye bakılmaksızın % 25’i maaş olarak bağlanmaktadır.

ÖLÜM AYLIĞININ KESİLME SEBEPLERİ?

– Yükseköğrenime devam etmekte olan öğrencilerin bir dönemi geçen uzaklaştırma yaptırımı veya üniversiteden çıkarılma yaptırımı alması takdirde ölüm aylıkları kesilmektedir.
– Kaydını yenilemeden dondurma işlemi yapan öğrenciye ise, vefat maaşı verilmez.
– Hazırlıkta 2 sene, ön lisansta 4 sene, lisansta 4 senelikte 7 sene, 5 senelikte 8 sene, 6 senelikte 9 sene içerisinde okulu bitiremeyen öğrencilerin ölüm aylığı kesilmektedir.
– Kaydı askıya alınan öğrencinin ölüm aylığı kesilmektedir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı