Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Normalleşme Planı Başlıyor! Kafe Restorant ve Spor Salonları ne zaman açılacak?

GÜNDEM

9 Mayıs 2020 Cumartesi 20:46:18

Normalleşme Planı Başlıyor! Kafe Restorant ve Spor Salonları ne zaman açılacak?

Koronavirüs salgını etkilerinin yavaş yavaş azalmasıyla birlikte 4 aşamalı normalleşme planı devreye alınıyor. Yeni haftanın başladığı 11 Mayıs tarihinde normalleşme adına ilk adımlar atılacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açıklamalarıyla restorant, kafe, dişçiler, avm, havayolu uçukları ve spor salonları ne zaman açılacak soruları yanıt buldu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından açıklanan 4 aşamalı normalleşme planı kapsamında yavaş yavaş Türkiye, normal hayata dönmeye hazırlanıyor.
4 aşamalı planın ise birinci aşaması 11 Mayıs’ta başlayacak. İkinci aşamanın ise 27 Mayıs- 31 Ağustos, üçüncü aşamanın ise 1 Eylül- 31 Aralık tarihlerinden hayata geçmesi ön görülüyor. 4.aşama ise, aşı çalışmalarının sonuç verileceğine inanılan 1 Ocak ve sonrasını kapsıyor. Açıklanan normalleşme planı ayrıntıları ise şu şekilde;

RESTORAN VE KAFELERDE KORONA TEDBİRLERİ

Ramazan ayından itibaren kısıtlamalar da aşamalı olarak azaltılarak vatandaşlar için normal yaşama dönmenin ilk adımları atılacak. Restoran ve kafelerin ise haziran ayı ortasında açılması planlanıyor ayrıca maske ve mesafe kuralı da zorunlu olacak. Sandalye ve masa sayısı da azaltılacak.

SOSYETE PAZARLARINDA YASAKLAR DEVAM EDECEK

Pazaryerlerinin ise, sosyete pazarları hariç 11 Mayıs tarihinde açılacağı duyuruldu. Sosyete pazarları ise haziran ayının başında açılmasını beklenen bir diğer uygulama olacak. Pazar yerlerinde zorunlu olarak uygulanacak olan sosyal mesafe ve maske zorunluluğu ise Kapalıçarşı ve sosyete pazarlarında da uygulanacak.Pazarlarda ise daha önceden açıklanan genelgeyle birlikte, tezgahlar arası 3 metre mesafe olacak ve satışçılar ağız ve burunlarını kapatacak şekilde maske takacaklar.

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA HAZİRAN’DA ÇIKABİLECEK

65 yaş üstü vatandaşlarımızsa ilk olarak yasal şekilde yarın, saat 1.00-15.00 arasında dışarı çıkabilecekler. Salgında olumsuz gelişmeler olmazsa ise, Ramazan Bayramı sonrasında yaşlılarımız her hafta 1 gün dışarı çıkabilecekleri düşünülmekte. Olumlu durumların devam etmesiyle birlikte ise haziran ayında 65 yaş üstü için sokağa çıkma yasaklarının tamamıyla kalkması planlanıyor.

AVM’LER AÇILACAK FAKAT VALE HİZMETİ OLMAYACAK

11 Mayıs’ta alışveriş merkezli maske takma, ateş ölçme ve sosyal mesafe gibi tedbirler kapsamında açılacak olsa bile vale hizmetleri verilmeyecek.
Aynı zaman T.C numaralarına göre alışveriş merkezlerine giriş yapılacağı konuşulmuştu fakat bunun mümkün olmadığı açıklandı. Alışveriş merkezleri arasında ortak bir sistem olmadığı için bu uygulamanın hayata geçirilmesi şu an için mümkün görünmüyor.

Alışveriş merkezlerine ise ultraviyole ışınlarla 30 gün korumalı dezenfektan önerildi. Alışveriş merkezlerindeki ortak kullanım alanlarında UV korumalı dezenfektan kullanılacak.

ÖĞRETMEN ATAMALARI YAPILACAK

Okullar açılır açılmaz öğretmen atamalarının da başlayacağını ve maaşlarını alabilecekleri Milli Eğitim bakanı tarafından açıklandı.
Kreşler önce açılacak;

Bilim kurulu eğer onay verirse 1 Haziran sonrasında ise kreş ve anaokullarının açılacağı ve çalışan annelerin mağdur edilmemesi için ellerinden gelenin yapılacağı ise açıklandı.

UÇUŞLAR YOLCU MESAFELİ OLUCAK

İç ve dış hat uçuşları 28 Mayıstan itibaren ise kademeli olarak tekrar başlayacak. Fakat uçuşların başlama tarihi, salgının seyrine göre haziran ayına da kalabileceği belirtilirken ilk aşama da 19 ülkeye uçuşların planlandığı duyuruldu. Yurtiçi uçuşlarda ise, seyahat kısıtlamasının olduğu şehirlere seyahat izni alınarak yolculuklar yapılabilecek.

Uçaklar da ise riskleri an aza indirmek için, orta koltuklar boş tutulacak. 27 Mayıs ve 31 Ağustos olarak belirlenen ikinci aşamanın sona ermesiyle ise bütün uçuşların normale döneceği belirtildi.

SEYAHAT KARNESİ KOŞULU

Yurtdışı uçuşlarda ise, vatandaşlara zorunlu seyahat karnesi verilecek. Vatandaşlar bulundukları şehirleri, ikamet ettiği yerleri ve süresini ise ayrıntılı olarak yazılacak. İhtimal bir durumda ise, yolcunun kaldığı yerler hızlı birşekilde tespit edilerek gerekli tedbirler alınacak. Gidilen ülkenin getirdiği yasaklar dikkate alınacak ve testyapılması zorunlu olan ülkelere gidecek vatandaşlar zorunlu olan bu testlerden yaptıracaklar. Havaalanlarında ise, sürekli olarak farklı dillerde anonslar yapılacak.Yabancı yolcularda ise özel sağlık sigortası aranacak be yolcuların vücut ısıları termal kameralar ile ölçülecek. Sürekli denetlemeler ise devam edecek.

SPOR SALONLARI NE ZAMAN AÇILACAK?

Spor salonları ise haziran ayının son haftasında açılabilmesi planlanıyor. Sürücü okulları, dans, futbol ve basketbol gibi okulların ise henüz ne zaman açılacağı belli değil fakat ikinci aşamada açılması planlanmakta.

AT YARIŞLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

At yarışlarının ise haziran ayında devam etmesi beklenirken basketbol ve voleybol ligleri de önümüzdeki hafta alınacak kararlar doğrultusunda açılabilir.

DİŞÇİLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Diş hekimleri ve fizyoterapistler ise 1 Eylül itibariyle göre dönecekler.

EHLİYET KURSLARI

Ehliyet kursları ise, bilim kurulunun onayı doğrultusunda 1 Haziran sonrasında açılabilir fakat görev yapan kişilerin sayılarının azaltılması planlanıyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı